Nova ideja iz Prištine: Do Vojske Kosova po japanskom modelu
Usvajanje tri nacrta zakona u načelu u kosovskoj skupštini ne definišu Kosovske snage bezbednosti (KSB) kao vojnu silu, prenosi prištinska štampa na albanskom jeziku, navodeći da funkcija i ustavni mandat KSB-a ostaju nepromenjeni.
Sudeći po onome što je rečeno u paketu nacrta tri zakona, koji regulišu položaj i ulogu KSB-a u kosovskom društvu, bivši predsedavajući Ustavnog suda Enver Hasani je naveo nekoliko karakteristika KSB-a, kao ustavne institucije.
Prema njegovim rečima, pravna infrastruktura za postepenu transformaciju KSB-a u vojsku u celini, liči na japanski slučaj, kako po obliku tako i sadržaju, prenosi RTS.
Ustav Japana, prenose međunarodni mediji, zabranjuje formiranje vojske, iako imaju odbrambene snage, koje izgledaju kao standardna vojska.
Pročitajte još:
* Dačić: KFOR ostaje jedina oružana sila na Kosovu
* Brnabić: Više ne stižu crvene linije i nametnuta rešenja za Kosovo
Japanski premijer Šinzo Abe predložio je 2013. godine promenu imena, čime bi, u suštini, postojeće snage bile priznate kao vojska. Razlog za inicijativu o promeni imena Japanci su naveli, "agresivne korake" Kine u vezi sa spornim ostrvima u Istočnom kineskom moru.
U centralnim institucijama u Prištini, kao razlog za transformaciju KSB-a u vojsku, navode zaokruživanje državnosti i integriteta na celoj teritoriji Kosova.
Ustav Japana ograničava odbrambene snage te zemlje da dovoljno brzo reaguju ili prve napadnu u slučaju pretnji. U Drugom svetskom ratu, japanska vojska počinila je brojna zverstva, kao što je masakr stotina hiljada ljudi u gradu Nankingu.
Kosovske bezbednosne snage nastale su transformacijom iz Kosovskog zaštitnog korpusa (KZK) 2009. godine, a ta formacija zvaničnom demilitarizacijom Oslobodilačke vojske Kosova 1999.
Pripadnici OVK postali su članovi KZK-a. Kosovskim ustavom KSB su zadužene za intervenciju prilikom prirodnih nepogoda.
Početak transformacije KSB-a u vojsku pokrenut u vladi i nastavljen u skupštini, zaobilazi kosovski ustav, po kojem je za promenu mandata postojeće formacije potrebna saglasnost i srpskih predstavnika u kosovskom parlamentu.
Kancelarije EU u Prištini pozvala je na odgovarajući proces usvajanja zakonodavstva o transformaciji KSB-a, u skladu s ustavom Kosova i uzimajući u obzir interese i brige svih zajednica na Kosovu, kao i sve relevantne zainteresovane strane.
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj rekao je da će izgradnja punog kapaciteta kosovskih oružanih snaga trajati oko deset godina i da će biti podeljena u tri faze.
Haradinaj tvrdi da će institucije u Prištini u potpunosti poštovati mandat misije Kfora, dok će KSB ostati partner međunarodnim vojnim snagama.
Na Kosovu, dodaje Haradinaj, neće biti bezbednosnog vakuuma, a transformacija Kosovskih snaga bezbednosti stvoriće 2.500 novih radnih mesta.
Uz protivljenje srpskih poslanika, kosovska skupština prošle nedelje glasala je u načelu za tri nacrta zakona o transformaciji KSB-a, kojima se predviđa i osnivanje Ministarstva odbrane.