Manter: Iznenađuje me da stav SAD o Kosovu iznenađuje Srbe
Nekadašnji ambasador SAD u Beogradu i predsednik Instituta Istok - Zapad Kameron Manter izjavio je u Danu uživo da je mišljenje SAD da je najbolji potez Srbije i Kosova da priznaju jedna drugu.
- Rešenje koje je najbolje jeste da nezavisno Kosovo i nezavisna Srbija nauče da rade jedna s drugom, da rade u pravcu budućnosti - rekao je on.
Komentarišući izjavu ambasadora Kajla Skata da je Kosovo za SAD nezavisna država, Manter je podsetio da su tokom njegovog mandata SAD priznale Kosovo.
- Kao što je rekao ambasador Skat, to nije ništa novo. To je stav SAD o jednoj pravoj državi, kao što je i Srbija stvarna država. To je naš stav već 10 godina. Iznenađuje me da to iznenađuje Srbe. Amerika je uvek smatrala da postoji budućnost za nezavisno Kosovo i nezavisnu Srbiju zajedno, u odnosima saradnje i na putu za Evropu, uz podršku američkih prijatelja. To je uvek bio naš stav i mislim da je to upravo rekao Kajl Skat - istakao je Manter.
Odgovarajući na pitanje o mogućem povlačenju UNMIK-a sa Kosova, Manter je rekao da je to pitanje nešto za šta se Amerikacni dugo zalažu.
Prema njegovom mišljenju, Srbija ne bi trebalo da se boji formiranja Vojske Kosova.
- Mislim da je moguće izgraditi poverenje gde normalne strukture u obe zemlje neće biti razlog za strah - smatra nekadašnji američki ambasador u Beogradu.
Pohvale za Vučića i Tačija
Manter je pohvalio lidere Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija, zato što rade na pitanju normalizacije odnosa.
- Ostavimo prošlost za sobom, svi treba da krenu u pravcu Evropske unije i atlanstkim
Pročitajte još:
* Skot: Kosovo je nezavisna i suverena zemlja
* Vučić o Skotu: A, što su odvajali Kosovo od Srbije 2008?
strukturama, ko kako želi. Jer, tu je budućnost obe zemlje - smatra on.
Podsetio je da je američka vlada ohrabrivala razgovore Vučića i Tačija, kao i to da će, ako dođe do sporazuma koji je prihvatljiv za obe strane, podržati rešenje i podstaći druge da to podrže.
- Kako bismo izašli iz ove situcaije koja znači stagnaciju u poslednjih 10 godina i da krenemo u pravcu razumnih odnosa na osnovu poverenja i zajedničkog poštovanja - kaže on.
Dodaje da je, s tim u vezi, čuo da stvari trenutno ne idu dovoljno brzo iako, ocenjuje Manter, "Vučić i Tači žele da to ide u dobrom pravcu".
- Mislim da oni znaju da je američka administracija zainteresovana da dođe do sporazuma - navodi Manter.
Prema njegovom mišljenju, zamena teritorija na etničkoj osnovi nije pravo rešenje.
- Ono što treba da se desi jeste produbljavanje odnosa tako da postoji poverenje. Nadam se da se Vučić i Tači zalažu ne samo za pitanje zamene teritorija nego i da govore o stvarima koje će pogurati ovaj proces napred. Time mislim da oni zaslužuju naše poverenje i treba da kažu kako da rešimo ovaj problem. Puno teških stvari mora da se desi i mislim da oni to znaju - rekao je on.
Priznao je i da ne poznaje pravo značenje termina razgraničenje, koji je upotrebio predsednik Srbije.
I dalje zabrinutost za Zapadni Balkan
Manter ističe da i dalje postoji zabrinutost za Zapadni Balkan i naglašava da je glavni izazov situacija u Bosni i Hercegovini gde posle opštih izbora neće biti lako formirati novu vladu.
Govoreći o prisustvu SAD na Zapadnom Balkanu, Manter smatra da bi ono trebalo da bude više od pukih vojnika i diplomatskih akcija.
- Snaga SAD i naših evropskih prijatelja je u 'mekoj moći' - jačanje ekonomskih odnosa, institucionalnih veza poput saradnje univerziteta, pokušaji da se rešavaju problemi omladine, nezaposlenosti... - smatra Manter.