Niki Hejli traži okončanje mandata Unmika, Đurić poručuje da još ništa nije rešeno
Ambasadorka SAD u Ujedinjenim nacijama Niki Hejli zatražila je od generalnog sekretara UN da se okonča mandat Unmika. Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić je poručio da će se Srbija toj inicijativi suprostaviti svim političkim i pravnim argumentima.
Marko Đurić je na vanrednoj konferenciji za novinare rekao da Srbija smatra da bi usvajanje inicijative SAD predstavljalo "šamar mirovnim naporima", ali i povratak politici pritisaka.
- Srbija će se ovoj inicijativi suprostaviti svim argumentima. I pravnim i političkim - rekao je Đurić.
Direktor vladine Kancelarije je naveo da još ništa nije rešeno, a pogotovo ne pitanje statusa, kao i da nisu ispunjeni neki od glavnih zadataka Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN koja je jedini pravni okvir.
- Inicijativa je utoliko opasnija, jer dolazi u trenutku kada privremene kosovske institucije pokušavaju da formiraju vojsku Kosova - naveo je Đurić.
Rekao je da jedini okvir za dijalog Beograda i Prištine jeste privremeni režim UN.
Ova inicijativa će predstavljati ohrabrenje separatistima u Prištini da nastave sa politikom dugih cevi, rekao je Đurić i dodao da će to doprineti i nastavku jednostranog delovanja u međunarodnoj zajednici i da rešenje za odnose Beograda i Prištine ne traže za pregovaračkim stolom.
- Želim još jednom da upozorim i podsetim da mandat misije UN na KiM (Unmik) nije ispunjen i u još jednom ključnom segmentu, a to je povratak prognanih i raseljenih. Misija UN na KiM za ovih 18 godina još nije ispunila nijedan od svojih glavnih zadataka zbog kojih je ustanovljena, a to je povratak preko 200.000 proteranih Srba i drugih nealbanaca sa KiM - naveo je Đurić.
Ocenio je da bi povlačenje misije UN u ovom trenutku predstavljalo priznanje neuspeha i kapitulaciju u borbi za ostvarenje nekih od ključnih ciljeva zbog kojih su i uspostavljene UN.
Dodao je da će se o ovome obaviti konsultacije i razgovarati sa prijateljima i partnerima Srbije – stalnim članicama Saveta bezbednosti UN Rusijom, Kinom, kao i s drugim članicama Saveta bezbednosti.
Na pitanje novinara kako ide procedura u UN, odnosno da li Savet bezbednosti može biti preskočen u donošenju takvih odluka, Đurić je rekao da će Srbija insistirati na tome da sve ide kroz Savet bezbednosti.
Šta piše u pismu koje je Niki Hejli uputila Guteresu?
Niki Hejli je pismo u kojem od generalnog sekretara UN traži da se okonča mandat Unmika poslala 9. oktobra, istog dana kada je objavila da se povlači sa mesta ambasadora SAD u UN.
Ona je u pismu navela da je Unmik ostao nepromenjen uprkos napretku i stalnom ponavljanju stavova većine članica Saveta bezbednosti UN da je ispunio svoj mandat.
Kako je rekla, bez redovne revizije mandata i misije Unmika, "spoljne politike i stranke štetnih interesa" nastaviće da kao taoce drže vreme i važne resurse UN, zbog čega zahteva od Generalnog sekreterijata da iskoristi svoj uticaj i inicira da se napravi izlazna strategija za Unmik.
- Preduzimanjem takvih koraka, SB UN će moći da proceni i oceni prisustvo UN misije na Kosovu, kao što radimo sa svim mirovnim misijama. Preduzimanjem tog koraka takođe ćemo unaprediti normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i njihov zajednički cilj, da se integrišu sa evropskim susedima. Takođe sam uverena da će takva procena rada Unmika i izlazna strategija očuvati integritet vaših sjajnih napora u sprovođenju reformi mirovnih misija - napisala je Niki Hejli.
Kako je navela, kada mirovne misije UN obave dobar posao, države u kojma se nalaze u stanju su da okončaju konflikt, uspostave demokratske političke procese i razviju sopstvene kapacitete.
- Već više godina, misija UN na Kosovu pružala je primer uspešne misije koja rešava složen konflikt. Uspeh Kosova, obeležen desetogodišnjicom proglašenja nezavisnosti, trebalo bi da bude razlog za slavlje i simbol velikog doprinosa koji su UN dale u očuvanju mira i stabilnosti u Evropi - navela je Niki Hejli.