Požar u rezervatu prirode Carska bara: Šta smo izgubili
Još nema zvaničnih podataka o tome šta je sve vatra progutala u jednom od najznačajnih evropskih specijalnih rezervata.
Požar koji je buktao na 800 hekatara u okolini Zrenjanina i koji je zahvatio deo specijalnog rezervata prirode Carska bara ugašen je dan nakon izbijanja.
Dok ekipe Zavoda za zaštitu prirode obilaze teren i utvrđuju štetu, iz uprave Specijalnog rezervata prirode Carska bara kažu da je prema prvim procenama izgorela ogromna površina pokrivena trskom.
- Sreća u nesreći da je jesen i da nema mladunčadi ptica. Divlje svinje i ostale životinje su pobegle pred vatrom - nismo videli ni jednu izgorelu životinju - kaže za BBC Milivoj Putić iz Specijalnog rezervata Carska bara.
Ministarstvo unutrašnjih poslova u Zrenjaninu saopštilo je da je u Beogradu uhapšen čovek za koga se vereuje da je izazvao požar na svojoj parceli koji se kasnije proširio i zahvatio deo rezervata Carska bara.
Ovo je prvi put da je požar tolikih razmera zahvatio jedan od svetski značajnih rezervata prirode.
Šta je Carska bara i zašto je važna?
Specijalni rezervat prirode Carska bara nalazi se nadomak Zrenjanina u međurečju reka Tise i Begej.
- Carska bara je jedno od najvažnijih ornitoloških područja u Evropi - kaže Putić.
Značaj područja zbog autohtonih vrsta biljaka i životinja prepoznat je još u 19. veku, a Carska bara nakon Drugog svetskog rata postaje zaštićeno područje.
Danas, Carska bara ima status međunarodno značajnog močvarnog područja i međunarodno značajnog područja za ptice.
- U Carskoj bari registrovano je više od 250 vrsta ptica, gotovo sve su zaštićene, a mali broj onih koje su lovne ptice takođe imaju određenu vrstu zaštite - objašnjava Milan Ružić iz Društva za zaštitu ptica.
Područje rezervata Craska bara dom je svih vrsta čaplji, retkih i ugroženih grabljivica uključujući orla belorepana, ptica moćčvarnica, divljih gusaka i patki.
Šta je izgubljeno u požaru
Još uvek nema zvaničnih i preciznih podata o šteti nastaloj u Carskoj bari.
- Da se ovakav požar dogodio u martu i aprilu nastradao bi veliki broj mladunaca. Period gnežđenja je završen i to je dobra vest - izbegnuta je katastrofa ogromnih razmera - kaže Ružić.
Iz Carske bare kažu da je izgoreo pojas trske oko rezervata koji će sledeće godine ponovo izrasti.
Ipak, nastala šteta nije mala.
- Narušen je prirodni sklad. Tačno je da nije bilo selica, ali tokom zime veliki broj ptica dolazi u Carsku baru - pojas trske je njihovo utočište, hrana i mesto za odmor na putu ka jugu - kaže Ružić.
On objašnjava da se radi o jednom od najvećih pojaseva trske u Srbiji i da je problem što izgorela trska znači da su mnoge vrste ptica ostale bez hrane.
- Nije u pitanju samo stradanje biljaka, životinja i staništa - kada se dogodi ovakav požar u atmosferu se ispušta ogromna količina ugljen-dioksida koji nam ne treba jer proizvodi efekat staklene bašte.
Šta smo naučili
Sektor za vanredne situacije saopštio je da je broj požara u poslednje dve nedelje porastao za čak sedam puta u odnosu na isti period prošle godine.
Oni apeluju na građane da ne spaljuju rastinje na otvorenim prostorima.
- Većina ljudi zna da strnjika ne sme da se pali i ne odobrava to. Međutim, kada pogledate da je povećan broj požara, postavlja se pitanje gde su nadležne institucije koje treba da kazne one koji to i dalje čine - kaže Ružić.
Kazne za kršenje odredbi Zakona o zaštiti od požara koji zabranjuje spaljivanje otpada na otvorenom prostoru kreću se od 10 do 50 hiljada dinara za fizička lica i do milion dinara za pravna lica.