Srbija sada ima na papiru: Pitanje Kosova nije rešeno
"Što se tiče Briselskog dijaloga, ne verujem da će biti bilo kakvog rešenja, jer ni Priština ni Srbija, a ni međunarodna zajednica, ne podržavaju ideju razgraničenja. Imali smo mnogo galame, a malo koraka koji nam pokazuju da se nešto menja", kaže za Sptunjik dr Dušan Proroković sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
Pročitajte još:
* Saudijska Arabija: Opasna ideja o razmeni teritorija između Beograda i Prištine!
- Sve bih ja ovde obrnuto radio od našeg pritiska na međunarodne organizacije preko pozivanja na razne međunarodne dokumente. Neshvatljivo je da naši državni zvaničnici govore kako mi imamo neku usmenu saglasnost NATO-a da prištinske snage ne smeju da dolaze na sever Kosova. Pa isto tako je Džordž Buš Stariji obećao Gorbačovu da neće biti primljene baltičke zemlje u Alijansu, pa su ih primili. Ne postoji u politici usmena saglasnost niti obećanje. Moramo da menjamo našu poziciju na preciznim, jasno definisanim ugovorima, sporazumima i deklaracijama koje mora da donosi skupština - smatra Proroković i dodaje:
- Dejvid Makalister je hitno došao u Beograd čisto da ispipa puls predsedniku Vučiću posle sastanka sa Vladimirom Putinom, da vidi o čemu se to razgovaralo u Kremlju i kakvi su novi momenti vezani za Kosovo.
Makalisterova rola - ubediti Merkelovu u razgraničenje
- Angela Merkel polazi od ideje da Beograd treba da prizna Kosovo, a posle da radi sa granicama šta hoće. Kolege sa Zapada nisu sigurne da li će Rusija staviti veto na prijem Kosova u UN, jer Moskva to može da uradi štiteći svoje interese i ne obazirući se na to šta radi vlada u Beogradu. Ceo ovaj proces je ušao u novu fazu zato što je Zapadu neophodno da takozvana Republika Kosovo postane članica UN. Tačijev manevarski prostor je uzak, vezao se za tu ideju i sad od nje ne sme da odustane, jer će u u suprotnom završiti političku karijeru - kaže analitičar.
- Razgraničenje je mrtav predlog, ali je dobro da je taj pojam ušao u poslednji dokument Evropskog parlamenta i mi možemo da kažemo: "Evo, ovo je dokaz da pitanje Kosova nije zatvoreno" i da pokušamo negde u narednim godinama da vratimo tu stvar na početak - zaključuje Dušan Proroković.