Jedna uvreda manje-više, idemo dalje
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas je uvređen objašnjenjem britanskog suda nakon odbijanja zahteva za izručenje bivšeg člana ratnog Predsedništva BiH Ejupa Ganića.
Sudija suda u Vestminsteru Timoti Vorkmen je u obrazloženju odluke rekao da postoje dokazi da bi suđenje u Srbiji bilo politički motivisano, i naveo da mu nije predočen nijedan novi upečatljiv ili pouzdan dokaz za izručenje Ganića Srbiji.
"Taj komentar da bi nekome ovde bilo suđeno na osnovu politike, a ne prava, za mene je potpuno neshvatljiv, i to je za mene lična uvreda i uvreda za Srbiju", izjavio je Tadić novinarima na Tari.
On je podsetio da Srbija svojim građanima za izvršene ratne zločine izriče drakonske zatvorske kazne, i da ne pravi nikakve podele po nacionalnoj i verskoj pripadnosti.
Srbija želi da se mirnim putem, kroz dijalog, reši problem nacionalnog konflikta Srba i Albanaca i spor koji je nastao jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova, izjavio je danas na Tari predsednik Srbije Boris Tadić.
"Srbija želi na svim tačkama međunarodnih konflikata da spreči loše posledice etnički motivisane secesije", naglasio je Tadić, koji je duboko ubeđen da je to interes sveta.
Tadić je, prilikom posete Kampu prijateljstva na Tari, rekao da je danas više nego očigledno uznemiravanje mnogih regiona, o čemu svi pišu i o čemu on razgovara sa međunarodnim poslenicima i svojim kolegama.
Predsednik Srbije izjavio je danas i da je rezolucija o Kosovu koju je zvanični Beograd predložio Generalnoj skupštini UN konstruktivan dokument, koji je u skladu sa interesima EU, što je potvrdila i Evropska komisija.
Tadić je novinarima na Tari rekao da se Srbija, prilikom pisanja rezolucije, konsultovala sa "evropskim partnerima" u vezi sa sadržajem i tonom rezolucije, i da je tekstom zadovoljna kako Evropska komisija, tako i velika većina zemalja članica EU.
Predsednik Tadić i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić doputovali su danas na Taru, gde će posetiti jubilarnu - desetu "Školu prijateljstva", čiji su polaznici deca koja su izgubila roditelje u ratovima na području bivše Jugoslavije.
Sa decom se danas na Tari druže i pripadnici Protivterorističke i Specijalne antiterorističke jedinice, Žandarmerije, saobraćajne i konjičke policije, koji će u blizini hotela "Beli bor" izvesti pokaznu vežbu.
Ovoga leta je na Tari prvi put organizovan i program "Srpski kod", koji je okupio 200 dece srpske nacionalnosti iz regiona Jugoistočne Evrope. |
U okviru "Škole prijateljstva", početkom jula se na Tari tradicionalno održava i multietnički seminar "Dani prijateljstva", u kome je ove godine učestvovalo 200 dece iz osam nacionalnih zajednica.
Nevladina humanitarna organizacija "Naša Srbija" osnovana je 2000. godine, kako bi pružala pomoć deci koja su tokom proteklih ratova u bivšoj Jugoslaviji ostala bez jednog ili oba roditelja.
Zahvaljujući dobrotvorima iz zemlje i inostranstva, u proteklih deset godina je programima materijalne i psihosocijalne podrške obuhvaćeno oko 1.500 dece iz Srbije i Republike Srpske, a posebne akcije organizuju se za pomoć deci u enklavama na Kosovu i Metohiji.