Pranjani: Obeležena 74. godišnjica misije "Halijard"
Polaganjem venaca na Galovića polju u Pranjanima danas je obeležena 74. godišnjica misije "Halijard", tokom koje su u Drugom svetskom ratu meštani ovog kraja spasli više od 500 američkih pilota.
Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot rekao je da za njega Galovića polje nije obično polje, već istorija, junaštvo i sveto polje.
- Tu su Srbi pokazali najbolje što čovečanstvo može da pokaže. Dali su sve od sebe da pomognu nepoznatom strancu, kada su videli zlo - to znači čovečanstvo. Dolazim ovde već treći put i svake godine obeležavamo ovu operaciju, ali dolazim i da kažem hvala Srbiji - rekao je ambasador Skot.
Princ Aleksandar Karađorđević istakao je da srpski narod ceni slobodu kao najveću vrednost i da je pokazao da i u najtežim trenucima svoje istorije od tog ideala ne odustaje.
- Pod komandom ministra vojnog Vlade Kraljevine Jugoslavije, generala Dragoljuba Mihajlovića,
Pročitajte još:
* "Rat SAD i Kine pogodiće ceo svet pa i Srbiju"
* "Beograd i Priština da postignu prihvatljiv i održiv sporazum"
kao i mog oca, kralja Petra Drugog, Jugoslovenska vojska u otadžbini i srpski narod spasli su sigurne smrti 500 američkih avijatičara.U tom dramatičnom događaju opet je došlo do izražaja srpsko-američko prijateljstvo koje je pokazano u najtežim trenucima Drugog svetskog rata. Nama danas ostaje nada da će odnosti Srbije i SAD ponovo dostići nivo koji su imali za vreme čuvene misije Halijard - rekao je princ.
Predsednica Narodne skuptine Republike Srbije Maja Gojković istakla je da se danas na obeležavanju ovog značajnog jubileja, 74. godine akcije "Halijard", u najboljem svetlu pokazalo junaštvo i herojstvo stanovništva čitavog ovog kraja.
- Okupili smo se danas da još jednom negujemo sećanje na jednu od najvećih akciju u Drugom svetskog ratu u spasavanju savezničkih pilota koja predstavlja mnogo više od toga - rekla je Gojkovićeva.
Prema njenim rečima, to je ujedno priča o solidarnosti, o požrtvovanju, o prijateljstvu nastalom u najtežim trenucima stradanja i zajedničke borbe u ratu.
- Citiraću američkog novinara i pisca Gregorija Frimena koji u svojoj knjizi ''500 zaboravljenih'', koju sam nedavno dobila od ambasadora SAD i pročitala, jedan deo koji je posvećen ovoj nesvakidašnjoj i veličanstvenoj akciji: ''To je jedna od poslednjih neispričanih priča iz Drugog svetskog rata i istovremeno i jedna od najznačajanijih, to je priča ispričana avanturom, srčanošću, opasnošću i junaštvom koje se prepliće sa mrežom zavera, laži i prikrivanja. Zahvaljujući junacima ove priče koja se odvijala u sklopu velike i duge borbe za slobodu i koja je odnela nebrojano mnogo žrtava, ova akcija nije zaboravljena ni u Srbiji, ni u Americi - kazala je Gojković.
Predsavnici lokalne samouprave položili su vence na spomen obeležje.
Predsednica skupštine Opštine Gornji Milanovac Jadranka Dostanić rekla je da je ovo mesto okupljanja povod veoma značajnom događaju.
- Mislija ''Halijard'' i Galovića polje, simbol su velikog i neraskidivog prijateljstva. Davne 1944. godine počelo je spašavanje više od 520 saveznikih pilota, kome je lokalno sprsko stanovništvo pružilo spas i utočište. Naši sunarodnici su delima tada pokazali svoje najbolje osobine ljudskosti i čestitosti koje su i danas karakteristične za ljude pranjanskog kraja. Zahvalni smo im i ponosni na njih zbog toga - navodi Dostanić.
Ceremoniji su prisustvovali i narodni poslanici Jasna Karanac, Dragomir Karić i Marko Parezanović.
Vence u Pranjanima položili su Maja Gojković, ambasadorom Skot, princ Aleksandar, ambasadorka Kanade Keti Čaba i general Duško Žarković, nakon čega su posetili Osnovnu školu "Ivo Andrić" i tom prilikom, u organizaciji ambasade SAD, dodelili stipendije učenicima za eseje na temu Operacija "Halijard".
Direktor škole Zoran Pantović rekao je da su oni kao obrazovna ustanova dobili dosta donacija preko američke ambasade.
- Izgrađenja je sportska sala u vrednosti od 750.000 dolara, a obećana nam je i oprema za školu i interaktivne table, kao i još jedan teren. Saradnja sa američkim ambasadorima je uvek bila dobra. Kajl Skot je čovek sa kojim uvek možete da se dogovorite, a i meštani ga vole jer govori srpski jezik pa mogu sa njim da porazgovaraju. Danas je predviđen i koncert američkog Vojnog orkestra, koji je došao iz Kelna, i već treći put ovde drže koncert, samo ove godinena otvorenom - rekao je Pantović.
Inače, prošlogodišnji osmaci, njih 30, pisali su rad o Drugom svetskom ratu pod nazivom "Pričao mi moj deka, pričala mi moja baka".