Utorak 24. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 30.07.2010.
12:00
J. L. Petković - Vesti A

Poslednje upozorenje Beogradu?

Nakon što je Srbija Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija podnela Rezoluciju kojom joj predlaže zaključak u vezi sa savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosmeta, usledile su burne reakcije Velike Britanije, Nemačke i SAD. Iako je tekst Rezolucije ocenjen kao "pomirljiv", pomenutim državama smeta upotreba reči "secesionizam", pa traže da je Srbija povuče.

Tekst Rezolucije koji je Srbija podnela u UN domaći stručnjaci uglavnom nazivaju "pomirljivim", ali i jedinim mogućim nakon mišljenja Međunarodnog suda pravde o Kosmetu.

Stigla Tadićeva pisma


Poruku predsednika Srbije Borisa Tadića u Brisel ministrima spoljnih poslova zemalja EU odneo je njegov savetnik Jovan Ratković. Kako se nezvanično saznaje, Srbija je ponudila pregovore o "svim otvorenim pitanjima", a pod tim se podrazumevaju kako tehnički pregovori koje traži Priština i njeni saveznici, ali i pregovori o statusu na čemu insistira Beograd.

Međutim, i takav stav izazvao je veliko negodovanje zapadnih zemalja, pre svega Velike Britanije, SAD i Nemačke. Odgovor na pitanje da li Srbija ovim tekstom želi da prekroji mišljenje MSP-a, kupi još vremena ili bolje istrguje ulazak u EU, biće očigledan u narednih mesec dana.

Trenutno, prema rečima profesora međunarodnih odnosa na beogradnom Fakultetu političkih nauka dr Predraga Simića, moglo bi da dođe do otvorenog sukoba Beograda i zapadnih zemalja, što bi moglo da dovede do usporavanja ili čak blokade evropskih integracija Srbije.


- Posle stava MSP-a manevarski prostor je sužen i otuda pomirljiv tekst Rezolucije. Ipak, očigledno je da ju je Beograd sačinio bez podrške EU. Sam tekst uglavnom prihvata realnost nastalu nakon mišljenja MSP-a, ali za SAD, Veliku Britaniju i Nemačku je sporna reč - "secesionizam".

Srbija bi mogla da dođe u ozbiljan sukob sa EU ili njenim većim delom. To je dosta veliki rizik da se na zasedanju UN Srbija nađe na suprotnoj strani u odnosu na zapadne zemlje, ali i da istovremeno mora da obezbedi većinu za svoje stavove - kaže Simić.


Tekst nove rezolucije je pokušaj da se zaustavi proces novih priznanja nezavisnosti, ali je jasno da ne može da ga u potpunosti spreči.

Na redu za dve godine?


Nebojša Čović, bivši šef Koordinacionog centra za Kosmet i nekadašnji potpredsednik srpske vlade, primetio je nelogičnost u trećoj tački srpske Rezolucije, u kojoj se traži da se "u privremeni dnevni red 66. zasedanja unese tačka pod nazivom: 'Dalje aktivnosti posle donošenja savetodavnog mišljenja MSP o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom".


- Ako je pred nama 64. zasedanje Generalne skupštine UN, onda 66. zasedanje može biti i kroz dve godine. Taj tajming je nešto o čemu se, nadam se, vodilo računa prilikom pisanja Rezolucije - rekao je Čović.

Predrag Simić

- U toku je intenzivno diplomatsko nadmudrivanje. Srbija ima opciju da odustane od Rezolucije, a da zauzvrat traži od Brisela konkretno obećanje za prijem u EU, ili da ostane beskompromisna i da dođe do ozbiljnih komplikacija, i čak zaustavljanja evropskog puta Srbije.

Šta će biti, teško je reći, ali već imamo reakcije - prvo je usledila ponuda iz kabineta Hašima Tačija, a odmah zatim je najavljena poseta grčkih zvaničnika i Prištini i Beogradu - zaključuje Simić.
 

Predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić smatra da Beograd koristeći reč "secesija" pokušava da kvalifikuje mišljenje MSP-a, odnosno da ga kroz raspravu u Skupštini UN zapravo promeni.


- Međutim, mislim da se Britanija, SAD i Nemačka ne protive zbog toga, već zato što one imaju drugačije viđenje MSP-a, a sadržinski on ne dovodi u pitanje status. S druge strane, Beograd poziva na nove statusne pregovore, a to je za zapadne države, uglavnom završena priča - kaže Janjić.


On dodaje da međusobno razmenjivanje kritika Srbije i članica EU jeste "komuniciranje", te da bi ono moglo da dovede do novog zajedničkog teksta Rezolucije.


- Srbija je preduhitrila sve i prva dala tekst Rezolucije, te se u prvoj varijanti može raditi na novoj rezoluciji, ali samo na osnovu predloženog dokumenta Beograda. Ne treba zaboraviti da bi reakcije SAD i EU mogle da budu i poslednje upozorenje. Odnosno, da bi one mogle da izađu sa rezolucijom kojom bi pozvale države UN da priznaju Kosovo.

Za to im je potrebno 97 glasova, i one bi to lako mogle da nakupe. Beograd bi trebalo da razmisli i o ovoj opciji i da, ako ima prostora, uđe u dijalog sa EU - kaže on.


Janjić smatra da je sada očigledno da Kosovo jeste uslov Srbije za priključivanje EU, kao i da sve ovo komplikuje odnos Brisela i Beograda.


U Rezoluciji koju je Srbija podnela UN navodi se da Generalna skupština prima na znanje mišljenje MSP-a, ali i da poziva strane da pronađu "uzajamno prihvatljivo rešenje za sva otvorena pitanja putem mirnog dijaloga, u interesu mira, bezbednosti i saradnje u regionu".

Pregovori tokom leta, ali ne o statusu


Izveštavajući o predlogu rezolucije o Kosovu koji je Beograd podneo Generalnoj skupštini UN, sve svetske agencije kao najvažniju ističu činjenicu da je Srbija izbegla izričito pominjanje pregovora o statusu Kosova, već da uopšteno govori o spremnosti na dijalog o "svim otvorenim pitanjima".


Na taj način zvanični stav Beograda je na jezičko-diplomatskom planu usklađen sa porukom koju su u ponedeljak uveče poslali evropski ministri spoljnih poslova iz Brisela, pozivajući na dijalog između Beograda i Prištine o svim pitanjima - osim o statusu.


Dok s jedne strane pet država iz pre svega svojih unutrašnjih razloga odbija da prizna Kosovo, s druge strane Velika Britanija zagovara tvrd stav prema Beogradu.

 

Nezvanično se u EU govori da bi dijalog Beograd-Priština mogao da počne već u toku leta što je indirektno potvrdila i Ketrin Ešton, šefica diplomatije EU.


Polovinom septembra šefovi diplomatija EU sastaće se na redovnom sastanku posle čega će postati jasnije do koje mere je EU u stanju da uobliči jedan zajednički stav svih 27 država članica po pitanju Kosova. Zaključci će verovatno više zavisiti od onoga što će se zbivati na terenu u toku dijaloga nego od zaobljenih diplomatskih formula Beograda, smatraju pojedini sagovornici "Vesti" u Parlamentu EU.

 

N. Jokić - Vesti

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online