Vulin: Razgraničenje kraj naših poraza
Ministar odbrane Aleksandar Vulin ocenio je danas da razgraničenje sa Albancima predstavlja obnavljanje garancije za postojanje Srbije u jasnim i univerzalno priznatim granicama, učvršcivanje države, jačanje odbrane i početak strpljivog rada na rešavanju nacionalnog pitanja Srba.
U autorskom tekstu objavljenom u nedeljniku "Pečat", on je dodao da razgraničenje sa Albancima nije pobeda Srbije, ali nije ni poraz, već priznanje istorijskog trenutka i svest o njenom položaju u njemu.
- To je obnavljanje garancije za postojanje Srbije u jasnim i univerzalno priznatim granicama, učvršćivanje države, jačanje odbrane i započinjanje strpljivog rada na rešavanju nacionalnog pitanja Srba. Razgraničenje sa Albancima nije naša pobeda, ali jeste kraj naših poraza - ocenio je Vulin, koji je bio i ministar za Kosovo i Metohiju.
Prema njegovim rečima, Kosovo je poligon na kome se pokazala snaga, ali i slabost zemalja Zapada, sposobnih da izguraju Srbiju sa KiM, ali i nesposobnih da uspostave trajnu i održivu državu bez obzira na uloženu vojnu snagu, potrošene milijarde i politicki autoritet.
Pročitajte još:
* "Markoviću nisu smetale promene granica kad je priznavao Kosovo"
Vulin je ocenio da je neuspeh Kosova neuspeh NATO, EU, SAD, svih velikih pokrovitelja nezavisnosti Kosova.
- Razgranicenjem, velike sile priznaju da nisu uspele, i da je vreme za nove politike i nove podele zemlje i uticaja. Naša sposobnost da to prepoznamo, da prvi ponudimo rešenje i stav, da se nađemo na liniji razmišljanja velikih, dokaz je istorijske zrelosti koja nije novootkrivena ali je dugo nije bilo - naveo je Vulin.
Kako je dodao, upravo na KIM se pokazao kao nesupeo pokušaj NATO-a da agresijom Srbiju potpuno ukloni sa Kosova, ali i zaustavi proces rešavanja srpskog nacionalnog pitanja u celini.
- Nema na Balkanu trajnog i održivog rešenja bez Srbije i bez Srba. Srbiju i Srbe bilo je moguće zanemarivati i previđati samo dok su Srbijom vladali oni koji su prihvatali da nekada sluganstvom, nekada ignorisanjem problema, Srbija ne ucestvuje u vremenu u kome živi bez jasnih interesa i nacina da oni budu ostvareni - rekao je Vulin.
Prema njegovim rečima, zasluga je predsednika Aleksandra Vučića što se, preko svake nade, izborio za pravo da Srbija i Srbi imaju interes za koji se bore i što je on sam postao vođa koji s punim autoritetom govori u ime svih Srba bez obzira da li žive u Srbiji ili ne, sagledavajući ukupni interes Srba, a ne samo Srbije ili njene elite.
- Zato se i usudio da pokrene temu od koje smo svi zajedno bežali decenijama. Da li će ulogu onog koji vodi Vučić preživeti ne znam, ali znam da će ostati zapisan kao neko ko se usudio da zahteva od Srba da budu dostojni sebe, svoje veličine i da počnu da se bore u vremenu u kome žive, a ne da prepričavaju drevne poraze i nadaju se pobedama za koje neće morati da se bore u svojoj generaciji, već će borbu prepustiti onima koji tek dolaze. Zato sam za razgraničenje - rekao je Vulin.
Ministar je ukazao da se iz primera građanskih ratova u dve Jugoslavije naučilo da se ratovi ne završavaju ako se ne okončaju razgraničenjem.
On je ocenio da što se pre Srbi i Albanci razdvoje i između njih se formiraju čvrste i jasne granice, to će pre proces širenja "Velike Albanije" biti usporen i jačanjem Srbije na kraju zaustavljen.
- Rat sa Albancima, ne samo kosovskim već svim Albancima i njihovim saveznicima, neizbežan je ukoliko ne budemo jasno znali šta kome pripada i ukoliko ne budemo smanjili mogućnost za različita tumačenja istih sporazuma i teritorija kao i međusobnog dodira koji nužno vodi u sukob -ocenio je Vulin.
Bivši ministar za Kosovo i Metohiju naveo je da Srbi ne žele da žive sa Albancima, kao što ni Albanci ne žele da žive sa Srbima.
- Albanci žele zemlju ali bez Srba na njoj. Srbi žele svoje svetinje, ali bez Albanaca koji žive oko njih i ruše ih kad god imaju priliku. Priznanje da narodi koji su dugo i uporno ratovali ne mogu i ne treba da žive zajedno nije nikakva pretnja bilo kome ko živi u Srbiji i prihvata je kao svoju domovinu - naveo je Vulin.