Nema pravde za mrtvog sina!
Porodica Milivojević iz Lučana skoro 14 meseci posle pogibije sina i brata Milomira Milivojevića (25) 14. jula 2017. u fabrici "Milan Blagojević" Namenska u Lučanima, još uvek bez uspeha, traži pravdu. Otac stradalog mladića Milovan Milivojević kaže za "Vesti" da neće stati i da će ići do Međunarodnog suda u Strazburu koji je već upoznat sa ovim slučajem.
- Dete mi je na moje oči stradalo. Ja istinu znam i moram je dokazati. Sve se odigralo na sto metara od mene. Sin je izgoreo u majici, nije imao ni zaštitno odelo. Burići sa otpadnim barutom koje je istovarao sa kolegom bili su kartonski, bez dozvole za upotrebu, pretovareni - priča on.
Objašnjava da je njegov sin 21. žrtva u ovoj fabrici čiji je generalni direktor više decenija Radoš Milovanović koji je, kako nam ukazuje, davno trebalo da bude u penziji, pošto je ušao u 75. godinu života.
- Toliko je moćan da su kod svih stradanja veštaci označavali radnike kao krivce za nesreće. Međutim, mi smo uspeli da dođemo do poverljivih papira iz Ministarstva odbrane i do fotografija koje dokazuju da je reč o eksploziji, a ne o požaru kako su posle nesreće tvrdili i da nema krivice radnika - priča Milovan, uz čijeg je sina poginuo i 55-godišnji kolega.
Direktor mu je, kako nam otkriva, u zamenu za ćutanje o ovoj nesreći, nudio posao u fabrici za ženu i ćerku, a ćerki pride i stan. Sve je to odbio i nastavlja borbu. Predmet na sudu u Ivanjici, međutim, prema njegovim rečima, "nije mrdnuo sa mrtve tačke", ali ima svu dokumentaciju o nesreći i osam svedoka, pa neće odustati od gonjenja krivca. Pošto se lokalno pravosuđe ispostavilo kao prepreka istini, cilj im je da se predmet prebaci u Tužilaštvo za organizovani kriminal.
Milivojevići su bili kod ministra odbrane Aleksandra Vulina koji ih je bez reči saslušao i nije ih, kažu, ni udostojio odgovora, dok im je ministarka pravde Nela Kuburović rekla da se ne meša u rad pravosuđa. Nije stala ni Milomirova sestra Mirjana Milivojević. Tabak je presavila, pisala predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i lideru SNS-a čiji je bila član. Kako kaže i mejlom i pismom, ali odgovor joj nikada nije stigao, kao ni odgovori iz Ministarstva policije i građevine.
U pismu predsedniku države je objasnila da je njen brat stradao u eksploziji u neuslovnom objektu koji je direktor Radoš Milovanović pustio u rad bez upotrebne dozvole.
- Naša borba za pravdom i istinom, borba za zatvaranje objekta, bez dozvole, bez tendera za gradnju, bez tehničkog prijema, bez pozitivnog mišljenja o protivpožarnoj zaštiti i bez PZI izdatog u Ministarstvu policije, svela se na ćutanje države - ispisala je šefu države.
U emotivnom pismu ga je zapitala da li je jedan Radoš Milovanović moćniji i jači od njega.
- Moj predsednik je zanemeo pred jednim starcem, lokalnim bahatnikom koji preko fabrike puni sopstvene džepove, rukovodi iz penzije i na isti način opstaje i odoleva svim promenama vlasti - ispisala je preklinjući Vučića da stane na put stradanjima u fabrici i smeni direktora.
Ministarki građevine Zorani Mihajlović ukazala je da objekat koji je direktor gradio nije čak dobio ni lokacijske uslove.
- Zaštitnik građana Zoran Pašalić nam je rekao da će pomoći, ali ni od toga još ništa - priča ova devojka za "Vesti".
Istina ga koštala posla
Neposredni očevidac nesreće Marko Mitrović je u više navrata saslušavan u policiji i tužilaštvu je prema rečima Mirjane Milivojević, prvobitno rekao da je u burićima koje je istovarao njen brata bilo previše baruta.
- Posle je menjao iskaz i priznao da je to pod pritiskom učinio, ali je na sudu rekao istinu i dobio otkaz u fabrici - priča ona.
Prijateljstvo palo na strahu
- Kada smo sa istinom o nesreći i dokazima izašli u medije ne samo da je bilo pritisaka na nas, već nam tada niko od prijatelja u kuću nije ulazio. Ljudi su se uplašili za svoj posao, ili posao nekog od najbližih , jer u Lučanima gotovo svaka kuća ima radnika u ovoj fabrici - kaže Milovan Milivojević.