Ko je američki specijalac koji dolazi da reši sporove na Balkanu?
"Sve aktivnija spoljna politika SAD prema pitanjima koja su ključna za Srbiju govori o tome da se na Srbe više ne može gledati kao na protivnike, već da od naše zemlje žele da naprave, ako ne saveznika, onda makar ozbiljan faktor koji nije konstantno protivan američkom interesu", smatra analitičar Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost.
Najavljeni dolazak američkog senatora Rona Džonsona u Beograd, potom u Prištinu, ali i u Skoplje i Atinu, kako tvrdi Rajić, govori o tome da je više nego očigledno da su targetirana ona mesta gde Amerikanci sada žele da aktiviraju svoju diplomatiju i svoju moć političkog uticaja kako bi rešili, ako je moguće, sva otvorena pitanja na Balkanu koja su ključna i koja bi mogla biti uskoro rešena.
- Reč je o čoveku koji je izuzetno blizak saradnik Donalda Trampa, samim tim njega možemo okarakterisati i kao američkog političkog emisara. On je političar koji je veoma dobro upoznat ne samo sa stavovima i planovima koji su spojeni sa spoljnom politikom SAD, već i sa bezbednosnim strukturama Amerike, što je u ovom trenutku veoma važno - kaže Rajić.
Imajući u vidu da se u Srbiji trenutno nalazi i američki sekretar za trgovinu Vilbur Ros, Rajić tvrdi da je teško očekivati da takvi događaji mogu biti izolovani. Za razliku od Džonsona, koji po svemu sudeći u Srbiju dolazi da sasluša stavove i stekne opštu sliku koju će potom preneti ključnim strukturama u SAD, a to su Bela kuća, Stejt department i Pentagon, Ros je u Beogradu sa konkretnim predlozima.
- Ljudi poput njega u principu nikada ne odlaze u posete čisto formalno ili samo da bi preneli neku mlaku političku ponudu. Oni dolaze sa konkretnim i jasnim ponudama kako bi Srbija stekla uvid u to koliko su ozbiljne namere aktuelnog predsednika i njegove administracije da se naša država od sada pa ubuduće percipira više kao zemlja-partner, a manje kao država koja je potencijalni protivnik ili izvor nestabilnosti i sukoba - naglašava Rajić.
- To bi za nas predstavljalo veliki iskorak, a treba biti svestan da se pitanje Kosova prosto ne može razrešiti bez Vašingtona jer su Amerikanci jedini koji imaju konkretne instrumente pritiska na Albance na KiM i to instrumente kakve EU nema ni izbliza - zaključuje Rajić.