"Vesti" na licu mesta: Otvorena konferencija Digital 2018
U dvorani hotela "Metropol" 6. septembra u ranim jutarnjim časovima pristiže ekipa Frankfurtskih "Vesti", spremna da proprati petu regionalnu konferenciju o trendovima u telekomunikacijama i medijima.
Vidno raspoloženi, pripadnici sedme sile, novinari, reporterske ekipe eminentnih dnevnih listova i nedeljnika svojim prisustvom medijski će propratiti ovu najznačajniju konferenciju u regionu, iz te oblasti.
Na otvaranju manifestacije "Digital 2018" očekujemo Vladana Vukosavljevića, ministra kulture i informisanja, Denisa Kifa, ambasadora Velike Britanije u Srbiji, i Tatjanu Matić, iz Ministarstva trgovine, turizma, i telekomunikacija.
Digitalni marketing, generacija Z kao najuticajniji trendseter tehnoloških promena, kao i tematika rijaliti programa i generalno šoubiznisa, samo su neke od tema kojima će se predavači Branimir Brkljač, Marija Matić i Michael Moriarty prezentovati publici.
Sa lica mesta izveštava Irena Karić.
Prisutnima se obratio Vladan Vukosavljević, sa rečima da je cilj digitalizacije stvoriti virtuelni prostor, ukomponovati kulturno nasleđe sa standardima i tehničkim karakteristikama digitalizovane građe. Istakao je veliku zainteresovanost IT sektora, turizma i privrede za ovaj kulturni događaj. Tendencija je pružiti digitalnu transformaciju prilagođenu svim kanalima komunikacije, e-upravi, i prevesti materijalno u digitalno nasleđe.
Digitalizacija prema njegovim rečima određuje uspeh poslovanja, kroz interakciju strategije razvoja kulture sa objedinjevanjem velikog zadatka - upotrebom ćirilice na Internetu, i korišćenjem ćirilice na društvenim medijima.
Na taj način afirmisaće se identitet Srbije u svetu. Sveopšte digitalno predstavljanje uloge medija u svakodnevnom životu od krucijalne je važnosti za stvaranje tesne povezanosti sa nacijom.
Drugi po redu na konferenciji obratio nam se Njegova ekselecija, Denis Kif, kojem je ovo treće po redu učešće na konferenciji "Digital".
Po svemu sudeći, njegov je zaključak da je prisutna evolucija komunikacije u medijima, i modifikacija javnog prostora. Prethodne 4 godine donele su mnogo komunikacijskih izazova. U brzanim razvojem diplomatske prakse razvili su se i kanali ekspanzije diplomatskih odnosa Srbije sa svetom.
Denis Kif je kroz osmeh i šaljiv ton svima prisutnima ispričao kako je za ovih godinu dana od prošle konferencije "Digital" snimao svoje privatne blogove, vlogove, imao dijaloge sa trolovima i botovima. Ovaj šarmantni gospodin istakao je kao krajnji cilj stvaranje digitalizovane, i transparentne e-uprave.
Tatjana Matić osvrnula se na pitanje gde smo danas u oblasti tehnološkog progresa, jer je sve veći broj zainteresovanih medija i učesnika za ovu veoma važnu konferenciju. Digitalizacija je imperativ budućnosti. Prema statistici, u 60 sekundi u Srbiji se obavi 3,7 miliona Google pretraga. Oko milion je logovanja na Facebook, a dnevno se pošalje oko 178 miliona mejlova. Upotreba Instagrama povećala se za 4 puta u odnosu na prethodnu godinu.
Digitalizaciju navodi kao sredstvo za postizanje cilja opšteg društvenog napretka. Iz kabineta minista za privredu donesen je zaključak da postoji potreba za unapredjenjem e-uprave, usluga od poverenja, kao i za razvojem digitalnih integracija. Stoga Vlada Srbije radi na razvoju IT sektora, kroz podršku prekvalifikacija i razvoj digitalnog preduzetništva.
Akcenat je na razvoju digitalnih kompetencija, kao i na regionalnoj saradnji sa Sofijom i zemljama u okruženju. Prema Tatjaninim rečima izazov sa kojim se susreću je prevazići digitalni jaz izmedju urbanih i ruralnih područja, kako bi i oni koji su socijalno ugroženi mogli da se uhvate u koštac sa vremenom. Želja im je da podstaknu investicije na planu razvoja mreže. U Srbiji je zastupljeno 63 % širokopojasnog pristupa, koji pozitivno utiče na smanjenje tog jaza. 120 miliona evra dovelo bi do povećanja od 16% rasprostranjenosti širokopojasnog pristupa.
U narednom periodu Vlada Republike Srbije radiće aktivno na izgradnji mreže i donošenju regulativnih zakona, kako bi se cela populacija polako prilagodjavala digitalnom okruženju. Prvo je potrebno digitalno opismeniti narod, da bi proces digitalne transformacije bio u punom jeku.