Han dao "novi rok" Beogradu i Prištini
Evropski komesar za susedsku politiku Jonahes Han nije direktno odgovorio na pitanje RSE šta misli o ideji "razgraničenja" kao rešenja za pitanje Kosmeta.
- Za rešavanje bilo kakvog bilateralnog sukoba, ali i da svako rešenje mora doprineti široj stabilnosti ovog regiona, tako da to bilateralno rešenje ne ide na trošak drugih u regionu - istakao je Han.
- Sada moramo videti širu sliku što znači da, bez obzira kakvo je to rešenje, ono mora biti takvo da ne ide na štetu drugih - naveo je Han.
Na ponovljeno pitanje da li to znači da se zamena teritorija ne isključuje, rekao je da "misli da to treba ostaviti njima, da oni o tome raspravljaju".
- Sada vrlo jasno znaju šta su naši uslovni okviri i smatram da, ako želite nešto postići, trebati razmišljati i izvan kutije. Naš uslovni okvir je da ima više stabilnosti u regionu i da svako pojedinačno rešenje, svaki dogovor za rešenje bilateralnih sukoba mora doprineti ukupnoj stabilnosti i razvoju regiona jer je, na kraju, cilj da svih šest zemalja postanu članice Evropske unije - istakao je Han.
Na pitanje da li se ne boji da bi promena granica mogla da ima negativan efekat na BiH, Makedoniju, čak i zemlje istočnog partnerstva, istakao je da misli da je o tome prerano govoriti.
- Oni i dalje pregovaraju. Neke ideje su se pojavile. Posmatrajmo to na ovaj način - i sada se radi na daljim pregovorima radi boljeg usaglašavanja ideja. Smatram da paket koji ima pravno-obavezujući sporazum između Srbije i Kosova mora sadržavati više elemenata, a onda ćemo videti konačne ideje. Ali mislim da su obe strane sada potpuno svesne međunarodne, ne bih rekao zabrinutosti, već ograničenja, a unutar toga mislim da su mnoga rešenja moguća - kaže Han.
Upitan da li smatra da može doći do rešenja sa završetkom mandata Evropske komisije krajem oktobra, naveo je da "to nije zato što je kraj mandata Komisije".
- Bilo bi od koristi ako bi se to moglo zaključiti do, recimo, leta iduće godine, kako bismo krenuli novim koracima - zaključio je Han.