Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 03.09.2018.
15:30
www.dw.com A

Nemački mediji opet o Kosovu: Postoji li neki drugi plan?

Vodeći nemački listovi ponovo se bave kosovskim problemom navodeći zagovornike i protivnike ideje o razmeni teritorija, prenosi "Dojče vele".

J. L. Petković
 

"Sprema se nešto što se ne sviđa svima"

Kako se navodi, bar za sada, niko ne nudi nikakav drugi plan za Kosovo i Srbiju.

"Možda se neće često dešavati da su njih dvoje saglasni - nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas i njegova austrijska koleginica Karin Knajsl, plesna partnerka Vladimira Putina. Ali baš tako je to bilo na sastanku ministara spoljnih poslova EU u Beču. Razlog za to je razvoj situacije na Balkanu, na jugoistoku Evrope. Preciznije: između Srbije i Kosova - gde se sprema nešto što se ne sviđa svima", piše Mihael Martens za "Frankfurter algemajne cajtung". 

"Kosovo je nekada bila pokrajina pod kontrolom Srbije, koja je 1999. godine postala povod za prvi napadački rat u istoriji NATO. Kosovo je 2008. proglasilo nezavisnost, koju je otada priznala većina država. Ali kosovska vlada kontroliše samo deo svoje teritorije. Na severu, na granici sa Srbijom, nalaze se srpska naselja čiji se gotovo svi stanovnici osećaju kao pripadnici Srbije. A na jugu Srbije, postoji region pretežno naseljen albanskim življem koje na susedno Kosovo gleda kao na svoju stvarnu domovinu. Zato predsednici Srbije i Kosova traže razmenu: jugu Srbije treba dodati Kosovu, a sever Kosova Srbiji. Istorijski gledano, to ne bi bilo ništa novo. Promene granice su kontinuum istorije, a i dobro se uklapaju u vreme koje politiku vidi kao 'niz dilova'". 

"Bez milijardi iz Brisela Kosovo bi bankrotiralo"

"Ali mnogi su protiv toga i upozoravaju", podseća Martens i navodi već poznati stav Nemačke koji su izneli, kako nemačka kancelarka Angela Merkel, tako i njen ministar Hajko Mas. Autor tu dodaje i austrijsku ministarsku Knajsl, a koja je s tim u vezi rekla: "Promene granice, to smo više puta mogli da vidimo, donose sa sobom probleme".

"Ipak, postoje i moćni zagovornici te ideje. Na primer Džon Bolton, savetnik za bezbednost američkog predsednika. Ako Srbi i Albanci mogu da se dogovore o mirnoj razmeni teritorija, zašto da ne - rekao je nedavno Bolton, možda ne baš tim rečima. Time je postalo jasno da se najmoćnija od svih država, sa velikim uticajem na Kosovu, neće suprotstaviti politici 'etničkog razdvajanja' na Balkanu".

"Sile koje smatraju da bi to bila nesreća - ukazujući na jugoslovenske ratove devedesetih - trebalo bi zato da ponude bolje rešenje. U suprotnom će ih pregaziti vreme. Postoje dobri razlozi za odbacivanje promena granica na Balkanu", zaključuje "Frankfurter algemajne cajtung".

Posledice po Evropu 

"Džon Bolton savetnik za bezbednost Donalda Trampa, je opušten", piše Jana Pul za "Špigl". "Vašington, koji se još uvek uz pomoć stotina vojnika stara za bezbednost u regionu, ne isključuje mogućnost novog razgraničenja Srbije i Kosova. Prema principu - u jednoj državi živi samo jedna etnička grupa. To je ono što američki predsednik razume".

"Ali ni EU još nije uradila ništa, iako bi Kosovo bez milijardi iz Brisela odavno bankrotiralo. Srbi i Kosovari pritom planiraju dil koji ugrožava stabilnost zemalja EU. Njime se, naime, krši centralni princip balkanske politike: u zemljama bivše Jugoslavije postoji etnička raznolikost i ona se neće ugroziti granicama. Oko toga su se složile SAD i Evropa, nakon što su devedesetih morale da intervenišu kako bi zaustavile ubijanje u Bosni i na Kosovu".

"Međutim, srpsko-kosovski planovi imaju samo jedan cilj: da Srbi i Albanci žive samo svako među svojima. Razmena teritorija bila bi presedan i opravdala bi etničke granice u Evropi. Tako bi - pre svih Hrvati i Srbi u BiH mogli da zatraže pripajanje svojim matičnim zemljama. Katalonski separatisti imali bi novi argument. Kao i Baskijci. Ili Južni Tirolci. Ili flamanski i valonski ekstremisti u Belgiji. Rezultat bi bio veća nestabilnost i etničko rivalstvo. Evropska unija morala bi da primi više migranata, da diplomatski interveniše, a u ekstremnim slučajevima čak i vojno. Zato Evropa mora jasno da stavi do znanja da za svakog onog ko vodi politiku uz pomoć etničkih argumenat, u savremenoj Evropi nema mesta", zaključuje se u komentaru "Špigela".

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 03.09.2018. 16:11
Немци од памтивека раде на прогону Срба са Балкана.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online