Američki vojnici obilaze stratešku tačku na Kosovu
Gotovo tri nedelje po završetku "vojne vežbe" oko jezera Gazivode, američki vojnici i dalje patroliraju oko strateški najznačajnije tačke u opštini Zubin Potok, na severu Kosova i Metohije.
Srđan Vulović, direktor Javnog preduzeća "Ibar" koje upravlja Gazivodama, izjavio je da američki vojnici "svakodnevno obilaze postrojenja i objekte našeg preduzeća, ali u civilnim automobilima, umesto u džipovima".
Predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun kaže da je reč o neuobičajenom ponašanju američkih vojnika i dodaje da je neophodno da komanda Kfora razjasni šta oni rade kod Gazivoda.
- Nema nikakvih razloga, nema nikakve nestabilnosti ili ugrožavanja bezbednosti objekta da bi oni tu bili prisutni. Ovako samo uznemiravaju srpski narod i otvaraju prostor za razne spekulacije i celu situaciju čine zapaljivom. Dakle, mora da se razjasni, od trenutka kad je navodno izvedena vežba do ovoga, zašto su i dalje prisutni tamo - kaže Drecun.
Pročitajte još:
* Vojnici Kfora potpuno napustili područje oko Gazivoda
Ako postoje neke procene da može doći do incidenata i ako su oni preventivno tu da bi ih sprečili, onda bi trebalo da upoznaju javnost ko je taj ko bi mogao da ugrozi bezbednost. Srpski narod to sigurno nije, dodaje predsednik Odbora za KiM.
- Ovako, ne samo da uznemiravaju i zastrašuju zaposlene, već i celokupan srpski narod na Kosovu i Metohiji. Dakle, mora da se prekine sa takvim ponašanjem ili da se bar pruži uverljivo obrazloženje zašto je neophodno da američki vojnici obilaze Gazivode - zaključio je Drecun.
Narodni poslanik i penzionisani general vojske SRJ Božidar Delić smatra da je svakodnevna "šetnja" američkih vojnika oko Gazivoda jedna vrsta pritiska na Srbe i dodaje da oni znaju kakvo je mišljenje građana Srbije koji se protive bilo kakvoj podeli Kosova i Metohije.
Na kraju krajeva, u Ujedinjenim nacijama se znaju naše granice i Albanci nikad ne mogu da dobiju stolicu u UN dok su Rusija i Kina u Savetu bezbednosti i dok smo mi čvrsti u svom stavu.
Kosovo može biti samo nedefinisana teroristička država, a Amerikanci su nas i bombardovali da bi napravili takvu državu, ističe Delić.
- Ukoliko bi ti pritisci urodili plodom, a oni se trude da zaplaše narod i da utiču na vlast u Beogradu, koja takođe ima odgovornost za takvo njihovo ponašanje, došlo bi do toga da mi napravimo korak ka priznanju i ka potpisu nečega što bi bilo pogubno za nas - kaže Delić.
Prema njegovim rečima, mi ne možemo ništa da uradimo povodom te njihove "šetnje". Oni mogu tamo da šetaju i budu prisutni, ali mi ne treba na to da obraćamo pažnju.
- Samo moramo imati svoj čvrsti stav, nema nikakve podele, nema nikakvog potpisa i nastavljamo dalje uz zahteve međunarodnoj zajednici da je odgovorna za bezbednost srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji - naglašava Delić.
On kaže da su Amerikanci na Kosovu sila, odnosno okupacione snage koje su se "ogrnule" nekim međunarodnim statusom.
- Oni su tu okupatori, mogu da se šetaju gde god hoće i ne treba na to da obraćamo nikakvu posebnu pažnju. Pratimo šta rade, ali sve je to u cilju da nas prisile da nešto potpišemo, a posle toga bi došao kraj - kaže bivši general koji je ratovao protiv NATO-a 1999. godine na Kosovu i Metohiji.