Nismo ''trampili'' Ganića za Srebrenicu
Ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je danas da su apsolutno netačni, besmisleni i zlonamerni navodi prema kojima je Srbija ponudila odustajanje od gonjenja Ejupa Ganića, ukoliko vlasti Bosne i Hercegovine (BiH) prihvate izvinjenje za stravičan zločin u Srebrenici.
''Takvi navodi ni na koji način neće doprineti utvrđivanju istine i procesu pomirenja u regionu'', rekla je Malović u pisanoj izjavi. Prema njenim rečima, usvajanjem Deklaracije o Srebrenici Srbija se nedvosmisleno opredelila prema tom stravičnom zločinu.
''Potpuno je jasno da poštovanje iskazano prema žrtvama i zahtev za izručenje Ejupa Ganića ni na koji način ne mogu biti predmet bilo kakve trgovine'', naglasila je Malović.
''Zahtev za izručenje Ganića, podseća Malović, podnet je u cilju dovršenja krivičnog
Ganić se tereti za tri krivična dela
Istragu protiv Ganića decembra 2008. godine pokrenulo je, na zahtev Tužilaštva za ratne zločine, Veće za ratne zločine Višeg sud u Beogradu, zbog osnovane sumnje da je neposredno, zajedno sa drugim licima, suprotno konkretnim sporazumima o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdavao naredjenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici. |
postupka koji se protiv njega u Srbiji vodi zbog sumnje da je počinio krivično delo ratnih zločina. Poštovanje prema žrtvama ne zavisi od njihove nacionalnosti i naša je obaveza da utvrdimo punu istinu i počinioce zločina privedemo pravdi'', navodi Malović.
Malović napominje da je Srbija više puta do sada pokazala i dokazala da joj politički i svaki drugi interes nije da ratni zločinci slobodno šetaju.
Srbija je opredeljena za utvrđivanje pune istine o zločinima počinjenim na teritoriji bivše Jugoslavije, dodala je Malović, jer je to dug koji svi mi imamo prema žrtvama i njihovim porodicama, ali i najvažniji segment procesa pomirenja.
''Takvo opredeljenje Srbije potvrđuje i činjenica da je srpski parlament usvojio Deklaraciju o Srebrenici, istakla je Malović, koja smatra da zavisi od BiH kako će se odnositi prema ovom jasno izraženom stavu naše zemlje'', kazala je ona.
Malović napominje da odluku britanskog ekstradicionog suda neće komentarisati, jer kao deo izvršne vlasti nikada nije, niti će komentarisati sudske odluke, kako domaćih, tako i inostranih pravosudnih organa.
Prema njenim rečima, Veće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu i Tužilaštvo za ratne zločine u dosadašnjim postupcima su pokazali da su apsolutno, kadrovski i profesionalno, spremni da procesuiraju počinioce krivičnih dela ratnih zločina, bez obzira na njihovu nacionalnost, ili nacionalnost žrtava.