Srpska deca najstarija u Evropi
U osamostaljivanju mladih, Srbija daleko zaostaje za Evropom. Svaki drugi mladi čovek živi sa roditeljima. Psiholozi kažu da život bez sopstvenog doma koči mentalni razvoj mladog čoveka i prouzrokuje nezadovoljstvo.
Ispitivanje koje je obavilo Forum mladih lidera obuhvatilo je mlade od 18 do 30 godina iz Beograda, Niša, Novog Sada, Kragujevca. Od ukupnog broja ispitanika, samo 17 odsto je izjavilo da živi samostalno.
Većina se ne osamostaljuje jer nema novca, ali ima i onih koji priznaju da se i pored slatke slobode koju nudi samostalnost teško odriču bezbrižnog života kod mame i tate.
Istraživanje potvrđuje ukorenjenost navike da se i u tridesetim živi tinejdžerski. Za takav položaj mladi rebacuju odgovornost na druge.
"Krive društvo koje ne prepoznaje njihovu potrebu za osamostaljenjem, krive svoje najbliže okruženje i porodicu koja je izuzetno konzervativna. Ono što je takođe zabrinjavajuće jeste njihova veoma niska finansijska pismenost. Većina njih ako želi studenski kredit ili neku pozajmicu ni ne zna kome da se obrati za pomoć", rekla je Tijana Todorović iz projekata "Viza mladih lidera".
Srpski Petar PanPsiholozi kažu da život bez sopstvenog doma i onda kada je već uveliko vreme za to, koči mentalni razvoj mladog čoveka i prouzrokuje sve jače nezadovoljstvo. Na taj način generacije "dece" u Srbiji žive sa sindromom Petra Pana. |
"Mi imamo kod naše omladine visoke aspiracije da svi rade ekstra stručne i visoko plaćene poslove. Mi smo jedna od zemalja u kojoj postoji jedan paradoks. Roditelji su dužni da prema porodičnom zakonu brinu o svojoj deci do 18. godine, odnosno do 26, ukoliko su na redovnom školovanju", rekao je sociolog Milosav Milosavljević.