Bilt protiv promena granica na Balkanu
Sve dok nema normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, nerešeno kosovsko pitanje će ograničavati potencijale obeju strana i stabilnost u regionu, ocenio je bivši švedski premijer Karl Bilt i istakao da se "zato ideja o novoj podeli teritorije ponovo pojavila"
- Diskretno, srpski i albanski politički lideri istražuju mogućnost da pomire svoje razlike razmenom teritorija - naveo on u tekstu za "Vašington post", dodajući da ta ideja nije nova i da cirkuliše već godinama u Beogradu, ali da je nedavno privukla pažnju i vodećih albanskih krugova.
- Tu može postojati više verzija. Kosovo bi moglo da ustupi područje severno od Ibra, naseljeno uglavnom Srbima, i da stekne diplomatske pluseve, a moguće i dobije dominantno albanskim stanovništvom naseljene lokacije na jugu Srbije.
Srpski predsednik Aleksandar Vučić je razmišljao u tom pravcu, a i albanski premijer Edi Rama deluje prijemčiv, kako mi je rekao tokom razgovora - kaže Bilt.
On, međutim, smatra da je, iako se diskurs polako kreće ka novim podelama u regionu, to "recept za geopolitičku nestabilnost", pošto je Balkan "ionako suviše balkanizovan"
Prema njegovim rečima, podela Kosova bi ponovo otvorila debatu o budućnosti Bosne, a tu je i još teže i opasnije pitanje Makedonije, u kojoj Albanci čine značajan deo stanovništva.
Bilt kaže da ima i onih u Briselu i Vašingtonu koji bi mogli reći da, ako se lideri u regionu slože oko razmene teritorija između Srbije i Kosova, zašto bi oni imali neke primedbe.
On, međutim, ocenjuje da takav pristup može izazvati nevolje u budućnosti.
- Nesumnjivo, kompromis se mora naći između Beograda i Prištine, kako bi se unapredile evropske i atlantske integracije obeju zemalja. To može da uključi i veći stepen decentralizacije za srpske delove Kosova, i može značiti prijem Kosova u UN - naveo je on.
Prema njegovim rečima, to je opasno, a Vašington i Brisel moraju da se osveste pred tim rizicima.
- Postepena integracija Srbije i Albanije u EU i NATO, sve na bazi postojećih granica i ograničenja, jedini je put ka trajnoj stabilnosti u regionu. Igranje sa granicama i podelama na Balkanu bilo je opasno ranih devedesetih godina prošlog veka i ostaje takvo i sada - ocenjuje Bilt.