Ponedeljak 8. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 07.08.2018.
20:35
Vestionline, Tanjug A

Blik: Spajaju li se Kosovo i Albanija?

Ideja Velike Albanije ponovo je prisutna, ocenjuje švajcarski dnevnik "Blik" dodajući da protivnici te ideje sa strepnjom prate postepeno približavanje Albanije i Kosova.

M. Todorović
Foto: Ilustracija

Neprimetno od međunarodne zajednice, Albanija i Kosovo, koje je naseljeno gotovo samo još Albancima, približavaju se velikim koracima, dodaje list.

Predlog o zajedničkom predsedniku, lansiran pre nekog vremena, nestao je, prema Bliku, nakon međunarodne kritike, brzo u ladicama kancelarijskih stolova.

- Međutim stvaranje zajedničke carine već je sprovedeno. Ukidanje granica između Albanije i Kosova od januara iduće godine izazvalo je strah među drugim narodima na Balkanu, jer vekovima "spavajući" projekat "prirodne Albanije" predviđa aneksiju teritorija susednih država u kojima žive Albanci - objašnjava list.

Dodatan vetar u jedra tog projekta, dodaje list, dao je proteklih dana Hašim Tači koji je zatražio korekciju granica, to jest ujedinjenje Kosova i Preševske doline.

"Blik" prenosi da na teritoriji oko Preševa, Bujanovca i Medveđe na jugu Srbije živi, prema procenama, do 100.000 Albanaca, koji se ne osećaju privrženi Beogradu.

Švajcarski dnevnik upitao se koje bi teritorije obuhvatila Velika Albanija, podsećajući da to odbijaju EU i SAD.

- Srž bi bila današnja Albanija i Kosovo, a pored toga u Makedoniji živi oko pola miliona Albanaca, uz jug Srbije i par desetina hiljade u Crnoj Gori. Takođe i na regione u Grčkoj velikoalbanski teoretičari kao što su Kočo Danaj imaju pik, iako Grčka nije priznala niti jednog Albanca kao pripadnika manjine. Sve ukupno radilo bi se o šest miliona ljudi - tvrdi "Blik".

Nemački ekspert za Albaniju Andreas Vildermut rekao je, kako prenosi "Blik", da Albanija i Kosovo žele da stvore što je više moguće jedinstva, što je, prema njemu, legitimni cilj, jer se ne mogu njima odbijati pravila koja su u EU standardi.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2025 © - vesti online