Svakoga će stići Božja pravda
Spasoje Kovač iz Hamburga, koji godinama uz gusle opevava istorijsku sudbinu Srba u Srbiji, Crnoj Gori, Republici Srpskoj i na Kosovu ovih dana napisao je pesmu kojom osuđuje proterivanje Srba iz Hrvatske.
Proslavu godišnjice Oluje koju u Hrvatskoj obeležavaju kao veliku istorijsku pobedu, Spasoje doživljava kao veliku nepravdu, a kao verujući čovek, on pravdu kao da očekuje od Boga.
"U modernom dvadesetom vijeku, kad se đavo nađe u čovjeku, toliko ga silno preobrazi. On Božju silu opankom gazi. On s đavolom leti u visine, Božju silu da na zemlju skine ", izražava Spasoje svoja uzburkana osećanja u pesmi "Oluja".
Svoje voli, tuđe poštuj
Kovač je, od oca Gojka i majke Dostinje, rođen 1949. u selu na slavnoj visoravni Krivošije poviše Herceg Novog. Od 1970. je u Nemačkoj, a sa suprugom, Nemicom Hajke, s kojom je više od 40 godina u srećnom braku, ima sina Gojka i ćerku Ivonu. Spasoje penzionerske dane provodi u jednom manjem, živopisnom mestu kod Hamburga, gde piše istorijske pesme i svira svoj omiljeni instrument- gusle.
- Po veroispovesti i nacionalnosti sam pravoslavni Srbin -Crnogorac. U kući sam naučen da volim veru i otadžbinu. Bilo je uvek "svoje voli tuđe poštuj". Tako je i ostalo, a to preporučujem i mlađim generacijama svih nacija, jer su to jedine prave vrednosti - poruka je Spasoja Kovača, koji je ove vrednosti stihovima ovekovečio i uz gusle ispevao.
"Starost, nejač sa ognjišta goniti, s time se dičiti, ponositi i još zato od svijeta blagoslov dobiti i svetom vodom pokrstiti", čudi se pevač i guslar.Naoružani do zuba napadaju nemoćno civilno stanovništvo, proteruju ga s vekovnih ognjišta i sada to slave kao junaštvo i veliku pobedu. I što je još čudnije, oni za svoja nedela dobijaju podršku sveta i crkve. To je nešto što Spasoje ne može da razume i s čime neće da se pomiri.
A onda opominje:
"Dok čujete krike iz grobova, kukavicu sa praznih domova, vaše ime nije za visine. Nemojte se previše radovati, svakoga će Božja pravda stići".
Na kraju Kovač prelistava istoriju i podseća da je bilo i većih sila koje su nasilje, htele do neba, a onda su ipak pale tamo gde im je mesto.
"Probala je još i veća sila da se grehom dotakne visina. Sa visine pala je u nizine. Zatrlo se i njihovo ime", navodi na kraju pesnik.
Kovač je, kako otkriva za čitaoce "Vesti" pripremio celu knjigu pesama posvećenih "Oluji" i progonu krajiških Srba. Oni koji su ga sretali na skupovima Srba na severu Nemačke, posebno kod manastira u Himelstiru, već su čuli mnoge njegove pesme ispevane Kosovu i Republici Srpskoj.