Mirisalo do Beča i Ciriha
Manifestacija okupila majstore kutlače rasute širom Evrope, ali i iz regiona ELITA NA OKUPU: Kuvari iz Evrope
Četvrta gulašijada u Jasenovu kod Despotovca okupila je desetak poznatih imena iz sveta kulinarstva, koji dolaze zbog kolege Jovice Đurđevića Joleta, šefa kuhinje, koji je u Bernu već 28 godina, tridesetak kuvara amatera iz cele Srbije i zemljake na privremenom radu, koji su došli samo zbog ove manifestacije.
Mariju Savoni iz Italije, profesoru i ambasadoru švajcarske Asocijacije Nastićeva kuhinja, profesoru Sicilijanske akademije i predsedniku Udruženja master šefova Italije, nije bilo teško da pređe 2.500 kilometara da bi se družio sa svojim kolegama, a zbog pravih ljudi 2.000 kilometara nisu bili prepreka ni za Nebojšu Mitrovića, šefa jednog hotela u Stokholmu, člana švedske Asocijacije kuvara i drugih asocijacija.
- Osvojio sam mnogo medalja, ali druženje mi je važnije. Skandinavci jesu druželjubivi, ali su prilično hladni. Ovde mi se dopadaju ljudi, ali i priroda. Inače, u Skandinaviji se držimo klasike, poput jela od lososa i irvasa. Ona nisu teška za pripremanje, ali je to takozvana fuzijska hrana koja ima kiselo-slatko-slani ukus. Uz paprikaš, na primer, jedu slatko od ribizle i kuvani krompir. Ti ukusi ovde ne bi prošli, ali ja sam navikao, jer sam tamo rođen - kaže Mitrović.
Okupljanje zemljaka
- Vreme održavanja gulašijade uklopili smo sa odmorima zemljaka jer nam je to jedisntvena prilika da se družimo pošto su rasuti po celom svetu. Da bismo privukli mlade, organizovali smo i sportska takmičenja - kaže Miroslav Trailović, predsednik MZ Jasenovo, koji se sa suprugom Nadeždom posle dve decenije rada u Parizu vratio u zavičaju.
Njegov otac Miloje, majka Ružica, kćerke Šejla i Žaklina, zetovi Nebojša i Branko, unuke Teodora i Anabela i unuk Anđel, ostali su u Francuskoj.
Miljenko Štajcer, profesor gastronomije, rodom iz Hrvatske, koji već 10 godina u Sent Galenu vodi Akademiju kuvarstva Štajcer, na kojoj je profesor već 42 godine, kaže da je najbitnije biti čovek i poštovati druge, da čovek srcem radi posao koji voli voli, a da medalje nisu važne.
Jednu od ekipa činili su članovi Udruženja Jasenovci za Jasenovo, koje ima 102 člana u Jasenovu, Austriji, Švajcarskoj, Francuskoj i Nemačkoj.
- Od godišnje članarine od po 240 evra, renovirali smo zgradu mesne zajednice, seosku ambulantu smo opremili rendgen aparatom i ultrazvukom, zamenili smo stolariju na školi, postavili putokaze i uradili zaštitne ograde oko potoka - veli Dejan Vasiljević, koji sa suprugom Biljanom, decom Demirom i Sandrom živi u Švajcarskoj, gde su i njegova majka Stojanka i otac Miloje.
Suzan Jovanović, koji je u Cirihu sa roditeljima Mirjanom i Momirom, suprugom Suzanom i sinovima Veljkom i Matejom, dodaje da planiraju da naprave
seosku česmu i kompletno renoviraju školu.
- Brinemo o selu jer volimo da dođemo ovde. Došli smo samo zbog ove manifestacije jer nam tamo nedostaju prijatelji i familija. Ovde sam svoj na svome, a tamo se osećam kao stranac - iskren je Jovanović.
Veriši Vasiljeviću, koji je u Beču odrastao sa majkom Slavicom i ocem Mirkom, a sada živi u Badenu sa suprugom Biljanom, sinom Filipom i ćerkom Klarom, odmor provodi u zavičaju jer mu pored prijatelja i familije nedostaju sloboda i hrana.
Od lenjivaca nikad kuvar
Ado Beguna iz Tuzle, koji je predstavljao Asocijaciju kuvara Bosne i Hercegovine, veli da su u kulinarstvu najvažniji ljubav i kuvanje s elanom jer oni koji na posao dolaze mrzovoljni i koji su lenji nikada ne mogu da postanu kuvari.
- Jedan hotel je jedan izazov, drugi hotel je drugačiji izazov. Bivša Jugoslavija je po kulinarstvu bila najjača na Balkanu. Oni koji su umeli da skuvaju po četiri jela iz svake bivše republike postajali su fantastični kuvari. Kada se tome dodaju sertifikati za italijansku, grčku ili drugu kuhinju, imali smo prave majstore kulinarstva - ocenjuje za "Vesti" Beguna, šef kuhinje u Belamioniksu, firmi koja ima više od 20 marketa i ogromne restorane i kojima on rukovodi.