Grip parališe srpsku privredu
Stevan Avramoić, predsednik Unije poslodavaca Srbije, kaže za "Vesti": "Broj osoba koje će izostati s posla biće veći nego broj obolelih od gripa".
Posle proglašenja epidemije novog gripa u Srbiji se već računaju gubici koji će nastati kako bude rastao broj obolelih. Dok država takvu računicu nema, privatnici su ukalkulisali značajne troškove. Ako je verovati epidemiolozima, u naredna četiri meseca bi čak 40 odsto stanovništva moglo da odsustvuje sa posla zbog gripa.
Koliko je to para na, recimo, mesečnom nivou?
- Kako prvih 30 dana svakog bolovanja ide na teret poslodavca, a tek onda na socijalno osiguranje, i ako su procene lekara tačne, ukupan gubitak je oko milijardu dinara mesečno. Ako epidemija potraje četiri meseca, jasno je da je trošak četvorostruki, odnosno oko 43 miliona evra.
Da li je to računica samo za ukupnu privredu?
- Ne, reč je samo o privatnom sektoru, u državnom sektoru je to svakako veća brojka. Kad se uzme u obzir da bi mogla biti zatvorena obdaništa, to bi značilo da jedan roditelj mora da ostane sa detetom kod kuće. Normalno je da majke budu i uz školsku decu na
Ima rezervnih radnika
|
Imaju li poslodavci neko rešenje da se posledice ublaže?
- Nemamo, naravno. Niko nema rešenje osim zdravstva koje se protiv epidemije bori koliko je moguće. Ali, snaći ćemo se mi, kao što smo se snalazili i za vreme bombardovanja NATO-a, ili u vreme sankcija. Niko ne može da prevaziđe probleme, već samo da ih ublaži.
Zbog čega je trend izostanaka sa posla veći u javnom nego privatnom sektoru?
- Javni sistemi su veći od privatnog jer zapošljavaju skoro polovinu ukupne radne snage u Srbiji, pa je to i logično. Da li tu ima i zloupotreba, teško je reći, ali nije isključeno da mnogi pod izgovorom bolesti izostaju sa posla, a zapravo se plaše da dođu na posao upravo da se ne bi zarazili. To je prirodno za ljude, ali opasno za privredu.