Specijalni izaslanici Srbije već lobiraju u EU
Specijalni izaslanik predsednika Srbije Borisa Tadića izneo je u ponedeljak u Briselu ministrima spoljnih poslova Evropske unije pomirljive stavove Srbije o rešavanju kosmetskog pitanja posle mišljenja Međunarodnog suda pravde u Hagu, rekao je novinarima šef italijanske diplomatije Franko Fratini koji nije želeo da otkrije ko je specijalni srpski emisar.
Kako je sinoć rekao Fratini, tokom sednice Saveta za spoljne poslove bilo je razgovora o tome da se "Srbiji pošalje pozitivna poruka" i kandidatura Srbije prosledi Evropskoj komisiji i naloži joj se da izradi mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata.
Grčka za rešenje prihvatljivo za obe strane
Zamenik ministra spoljnih poslova Grčke Dimitris Drucas izjavio je u Briselu da je Grčka zemlja koja može da se obrati i Srbiji i Kosmetu i koja će iscrpeti sve mogućnosti da se pronađe rešenje prihvatljivo za obe strane, javila je grčka agencija ANA.
Iako MSP smatra da nezavisnost Kosmeta ne krši međunarodno pravo, Grčka će, kao i druge članice EU koje nisu priznale tu nezavisnost, "ostati pri svom stavu", rekao je Drucas posle sednice Saveta za spoljnu politiku EU.
Drucas je naglasio nameru Grčke da podrži evropske integracije balkanskih država, najavljujući svoju posetu Beogradu i Prištini. |
Njihov zadatak je da objasne stav Srbije i potrebu da se pregovorima dođe do obostrano prihvatljivog, mirnog i održivog rešenja za Kosovo.
U ponedeljak ranije u toku dana, uoči sastanka šefova diplomatija EU, Fratini je rekao da se Srbiji ni sada, posle savetodavnog mišljenja MSP u Hagu, priznavanje jednostrane nezavisnosti Kosmeta ne može postavljati kao preduslov za članstvo u EU.
"Ne možemo Srbiji dodavati nove preduslove (za članstvo u EU), kao što je priznavanje Kosmeta. Ni mnoge države EU nisu priznale tu nezavisnost pa su punopravne članice EU", rekao je Fratini novinarima pred početak sednice Saveta za spoljne poslove.
Upitan da li bi sada, posle savetodavnog mišljenja MSP o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosmeta i preostale članice EU trebalo da priznaju tu nezavisnost, Fratini je rekao da "to zavisi od države do države".
"Situacija je sada mnogo jasnija. Mislim da bi Srbija i Kosmet sada trebalo da otpočnu iskren i jasan dijalog, osim o statusu, naravno, i da bi EU trebalo da pošalje pozitivnu poruku Srbiji pre svega ubrzavajući proces prebacivanja kandidature iz Evropskog saveta u Evropsku komisiju", dodao je on.