RSE: Zašto srpski ministri prizivaju podelu Kosova?
"Znaju da je to nerealno rešenje, o kojem čak i srpski krajnje desni nacionalisti veruju da je zakasnelo, ali, uprkos tome, pojedini članovi Vlade Srbije upinju se iz sve snage da ponovo u igru vrate ideju podele Kosova ili razgraničenja", piše Radio Slobodna Evropa.
"Izmišljenim temama podižu tenzije"
- Zauzimanje što boljih pozicija Srbije pred završnu fazu dijaloga sa Kosovom i pred potpisivanje pravno-obavezujućeg sporazuma sa Prištinom cilj je učestalih poslednjih izjava pojedinih srpskih ministara o razgraničenju ili podeli Kosova - kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Bodo Veber, viši saradnik berlinskog Saveta za politiku demokratizacije.
- Celokupni beogradski spin cilja na to da se pokuša dobiti što bolja startna pozicija. Taj spin je istovremeno pokušaj te nadolazeće pregovore preokrenuti u pravcu pitanja, kako to predsednik Srbije Vučić i drugi formulišu, šta Beograd treba da dobije a ne šta treba da da. Mislim da je to nastavak tog pokušaja lobiranja za što bolje ustupke kad pravi pregovori počnu - ocenjuje Veber.
Na drugoj strani, dodaje Veber, to je očigledan znak da "Zapad nije još uspeo da definiše zajednički okvir i zajedničku poziciju i dok traje taj međuperiod, trajaće sigurno i to spinovanje Beograda".
U maju ove godine šef srpske diplomatije Ivica Dačić još jednom se založio za podelu Kosova, uveren, kako kaže, da bi to i Albanci prihvatili da nisu pod uticajem svojih "mentora".
Pre nekoliko dana je i ministar odbrane Aleksandar Vulin, uz ogradu da je reč o ličnom stavu, kazao da je razgraničenje najbolje rešenje za Kosovo jer bi se njime, kako je rekao, osujetilo stvaranje "Velike Albanije".
"Vučić hoće da uđe u istoriju"
Ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić za dnevnik "Blic" je pre tri dana rekao da je podela Kosova dobro, ali zakasnilo rešenje, protiv kojeg je i dobar deo međunarodne zajednice, zbog negativnog uticaja na druge zemlje regiona. Ljajić je dodao da veruje da bi Albanci "oberučke prihvatili" podelu Kosova da im je neko to rešenje ponudio pre 1999. godine.
Vedran Džihić, profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beču i viši stručni savetnik u Austrijskom institutu za međunarodne odnose smatra da "na domaćem terenu uvek je potrebno da se tenzije drže visoko, da se pojavljuju veštačke, izmišljene, teme, koje onda drže srpsku javnost preokupiranu".
On veruje da kod Vučića postoji spremnost za postizanje sporazuma o Kosovu, da i krug njegovih savetnika u nekim intimnijim situacijama otkriva da je on rešio da uđe u istoriju kao čovek koji je doneo neke hrabre oduke, ali da se, na drugoj strani, ne samo kad je reč o pitanju Kosova, rukovodi vladanjem putem politike permanentnog spektakla, konferencija za štampu koje sugerišu blizinu s narodom, ali su zapravo paravan za netransparentnu politiku i potkopavanje demokratskih institucija.
A zadatak pojedinih ministara je da sa pripreme tih hrabrih odluka skreću pažnju "patriotskim pričama".