Gulašom namamili na izložbu
Možda se u prvom trenutku čini da okupljanje lovaca i kuvanje lovačkog gulaša ne priliči manifestaciji posvećenoj Mini Vukomanović-Karadžić, slikarki i pesnikinji, ali ako se ima na umu da je na Savincu bilo oko 2.000 ljudi onda je sigurno da su lovci i te kako doprineli oceni da ovogodišnji "Savinački dani" budu uspešni.
U pripremanju lovačkog gulaša od divljači učestvovale su 32 ekipe od po pet članova iz više mesta Srbije, ali i pored toga što je manifestacija imala takmičarski karakter, prema rečima Nenada Popovića, predsednika Lovačkog društva "Vojvoda Milan Obrenović", osnovni cilj je bio da se na Savincu okupi veliki broj ljudi.
- Takmičenje u kuvanju lovačkog gulaša organizovano je u saradnji sa Turističkom organizacijom opštine Gornji Milanovac i očigledno je da je ideja dobra jer smo uspeli da okupimo veliki broj takmičara i posetilaca koji su bili u prilici da vide program posvećen Mini Vukomanović-Karadžić, pa i da sami budu učesnici tog programa i da se posluže lovačkim specijalitetom. U toku takmičenja skuvano je oko 1.000 litara gulaša od 500 kg mesa uglavnom srneće divljači - istakao je Nenad Popović.
Dok se na obali Dičine pripremao lovački specijalitet, preko seoskog puta, u porti crkve Sv. Sava koja je odnedavno deo manastira Savinac, slikari iz Srbije i Makedonije inspirisani lepotom i istorijom poznatog milanovačkog izletišta i ličnošću Mine Vukomanović-Karadžić, dovršavali su svoja slikarska platna koja će ostati u fondu Likovne kolonije u kojem se već nalazi oko 300 slika koje su naslikali slikari u prethodnih 16 godina koliko postoji ova kolonija.
Muzika za majstorske muke
|
Naravno, Mini u čast, na improvizovanoj bini u crkvenoj porti, nastupali su i pesnici, izvorne grupe, a crkvena porta bila je i mesto za reviju venčanica u čemu je bilo dosta i simbolike jer je savinačka crkva mesto u kojoj se sve više mladih parova venčava.
I tako, dok se na jednoj stani pevalo i slikalo, na drugoj strani se u 32 kotlića krčkao lovački specijalitet. Svaki majstor je imao poneku svoju tajnu kojom je doterivao ukus, miris i izgled gulaša i svi su se nadali da budu pobednici. Po rečima Zorana Belića, predsednika žirija za ocenjivanje gulaša, opravdano:
- Istina je da je svaki od skuvanih gulaša mogao da bude pobednički, tako da su pri donošenju konačne odluke odlučivale samo nijanse. Zapravo, rekao bih da su pobednici svi oni koji su došli na Savinac da se druže i u tome se u potpunosti uspelo, a pehar je, jednostavno, morao nekome da pripadne.
Na kraju takmičarskog dela manifestacije, kada su se pomešale narodne nošnje, lovačke kape, mirisi i pesme, žiri je za najukusnija jela pripremljena od mesa srndaća i divlje svinje proglasio ona koja su pripremana u kotilićima ekipa "Čačak I", "Jelica" i "Čačak II".
- Dobili smo nagradu, ali to ni izdaleka nije bitno koliko zadovoljstvo što smo bili u prilici da se družimo sa prijateljima iz cele Srbije i da upoznamo nove ljude. Svi su ponešto naučili - neki o gulašu, drugi o drugarstvu, a najviše je onih koji su saznali mnogo više detalja o životu Mine Vukomanović-Karadžić - jednoglasni su članovi pobedničke ekipe "Čačak I".
Blagoslov igumana Partenija
|