Cena goriva po "ukrajinskom scenariju"?
"Sve što ovde ne odgovara vlastima je ili makedonski ili ukrajinski ili rumunski scenario". Tako izjavu ministra odbrane Srbije Aleksandra Vulina koji je u protestima vozača zbog visokih cena goriva "uvideo" sličnosti sa demonstracijama u Ukrajini 2013. godine, kometariše ekonomski novinar i glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk.
Vulinu se priviđa Ukrajina
Posle Vulina, i predsednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je opoziciju da stoji iza protesta građana, koji su, uz poziv državi da smanji akcize i tako stabilizuje cene goriva, u petak i subotu u Beogradu i više gradova u Srbiji blokirali saobraćaj, piše Radio Slobodna Evropa.
. Kako to da niko ne kaže - 'alal vera Vučiću, imamo najnižu cenu hleba i kako niko ne kaže da je u Srbiji struja najjeftinija u Evropi. Što ne izađete na ulicu pa se zakačite za bandere i kažete nećemo ovako jeftino da plaćamo. Hleb nije važan, struja nije važna, važno je gorivo i pri tome nam predavanja drže oni koji su prodali NIS (Naftnu industriju Srbije) - rekao je Vučić.
Navodeći da iza protesta koji su organizovani putem društvenih mreža zapravo stoji opozicija, ministar odbrane Aleksandar Vulin otišao je i korak dalje.
- Zanimljivo je da je 2013. godine ista ovakva akcija bila sprovođena u Ukrajini. Tada se zvala 'auto Majdan' i tada su isto ovako, stvarajući saobraćajne gužve, išli da uništavaju jednu zemlju i da izazivaju sukobe i po nalogu zapadnih obaveštajnih službi uništili čitavu jednu zemlju. Izgleda da postoje ljudi koji bi da od Srbije naprave i urade ono što su nekad radili u Ukrajini. Na našu sreću, na čelu Srbije se nalazi Vučić, a ne Janukovič i neka se ne nadaju da će na ovaj način uspeti da destabilizuju i sruše Srbiju - rekao je Vulin.
Samo u Albaniji gorivo jeftinije...
- Verovatno samo ministar Vulin zna kakve ovo veze ima sa Ukrajinom. Ja zaista verujem da ni on, kad bi to hteo sebi da prizna, ne bi našao nikakvu sličnost - kaže Milan Ćulibrk.
Blokade puteva dogovorene su putem društvenih mreža jer je cena goriva od početka godine porasla za skoro devet dinara po litru (0,08 evra), a dizela za više od 11 dinara (0,09 evra).
- Vozači u Srbiji imaju pravo da budu nezadovoljni. Podaci govore da gorivo plaćaju jeftinije jedino od građana Albanije. Po litru, dizel u Srbiji košta 1,37 evra, dok je za isto toliko benzina potrebno izdvojiti 1,29 evra. S druge strane, osim u Makedoniji, nigde prosečna plata u regionu nije manja nego u Srbiji. Kad se te dve stvari spoje, nezadovoljstvo je logično - navodi Ćulibrk.
U Makedoniji je litar dizela 1,05 evra, dok u Bosni i Hercegovini vozači za litar benzina ili dizela u proseku plaćaju 1,18 evra. Ne iznenađuje onda to što su stanovnici opština duž reke Drine koja razdvaja Srbiju od susedne države, često na tamošnjim pumpama.