Otimaju Trepču!
Ukoliko Vlada Kosova i praktično (svojim odlukama to je već učinila) preuzme kontrolu nad rudnicima olova i cinka Belo brdo i Crnac na severu Kosova, flotacijom Kopaonik u Leposaviću i topionicom u Zvečanu, nekada ključnim delovima Kombinata Trepča, oko 2.000 Srba moglo bi ostati bez posla, a oko 4.000-5.000 žitelja Severa bez najosnovnijih uslova za život. Preuzimanje Trepčinih pogona na severu Kosova moglo bi da prouzrokuje egzodus Srba i potpuni pad "severa" u ruke Albanaca...
Ovakvim upozorenjem juče su, nakon što je Vlada Kosova usvojila Statut Trepče, kojim kombinat treba da postane akcionarsko društvo čiji će većinski vlasnik (80 odsto akcija) biti Vlada Kosova, dok bi sa 20 procenata akcija raspolagali radnici Trepče, oglašavali gotovo svi zaposleni u rudnicima Belo brdo i Crnac i flotaciji Kopaonik u Leposaviću, živo se interesujući šta će sada, dok Ramuš Haradinaj likuje zbog stavljanja Trepče pod kontrolu Vlade Kosova, reći i učiniti Srpska lista, Kancelarija za KiM i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ulaz iz pravca Novog Pazara
Rudnik Crnac ima ulaz i iz pravca Novog Pazara i duboko je (pod zemljom) i na teritoriji centralne Srbije... Slično je i sa rudnikom Belo brdo na Kopaoniku čiji pozemni tuneli takođe kilometrima prelaze u Srbiju. Ukoliko Albanci preuzmu ove rudnike, eksploatisaće i tu rudu.
- Svi srpski faktori u Beogradu i na severu Kosova do sada su bili izričiti da je Trepča "srpska", da će je braniti svim sredstvima i da Albanci nikad neće preuzeti kontrolu nad delovima kombinata na severu Kosova u kojima radi i prima solidnu platu oko 2.000 rudara (mahom Srba) i drugih radnika. Videćemo šta će se dalje dešavati i šta mogu da učine Srpska lista i zvanični Beograd, šta god da preduzmu bojimo se da nam se ne piše dobro, u velikom smo strahu - kaže jedan poslovođa u rudniku Crnac.
Naš sagovornik objašnjava:
- Ako Haradinaj stavi šapu na Trepču, ako nam uzme resurse kojima raspolažemo i pogone(rudnike) koji trenutno dobro rade, ovde nam više nema života. Na severu Kosova inače ništa ne radi, osim rudnika Belo brdo i Crnac i flotacije Kopaonik. Mada ga teško izvozimo, jer nam Priština svuda podmeće nogu, olovo-cinkani koncentrat iz Leposavića vrlo je tražen i dobro plaćen u celoj Evropi. Da su uslovi za rad bolji, a tehnologija novija, ova dva rudnika i još dva koja trenutno ne rade (Koporić i Žuta prla) mogli bi da prehrane sve Srbe na severu Kosova.
Neki od Srba nadaju se da će Belo brdo, Crnac, Flotaciju Kopaonik i topionicu u Zvečanu "zaštititi" koalicioni sporazum koji je prilikom formiranja Vlade Kosova potpisala Srpska lista. Ovim sporazumom navodno je dogovoreno da se ne diraju Trepčini delovi na Severu. Napominje se i da su Srbi indirektno podržali demarkaciju granice sa Crnom Gorom i da su za uzvrat tražili da Vlada Kosova ne preuzima rudnike na severu Kosova. Sve ovo, strahuje se, neće sprečiti Haradinaja da ipak stavi pod potpunu kontrolu sve što je nekada bilo Trepčino i na severu Kosova.
- Moguće je da će Haradinaj, ako mu bude trebalo, primeniti i silu. Mi smo ranije bili odlučni da naše rudnike branimo po svaku cenu i protiv svake sile. Tada je uz nas u potpunosti bila Vlada Srbije. Ako Beograd ponovo bude uz nas, branićemo i odbraniti sve što je naše, ukoliko se Beograd slepo bude držao Briselskog sporazuma za koji Albanci mnogo ne haju, nema nam spasa - kaže rudar rudnika Belo brdo.
Dimkić: Prazna priča
Direktor srpskog dela Trepče Jovan Dimkić optimistički kaže da je odluka Vlade Kosova "prazna priča", verovatno za unutrašnju političku upotrebu. On smatra da ovaj potez Vlade Ramuša Haradinaja neće uticati na proizvodnju, zarade radnika i dolazak potencijalnih investitora, niti bilo šta drugo od čega bi zaposleni u Trepči imali bolju perspektivu...