Sputnjik: Šta je američki plan ako Srbija jasno kaže - Ne!
Kad bi se Srbija direktno konfrontirala sa nekim izričitim zapadnim zahtevima, moguća su različita ograničenja i sankcije, ali to neće biti izričito naglašeno, već će reći da nema poštovanja nezavisnosti pravosuđa, da nema slobode medija, nema sigurnosti investiranja... piše Sputnjik.
Države Kvinte - SAD, Nemačka, Velika Britanija, Francuska i Italija - ponovo su poručile zvaničnom Beogradu, nakon prošlonedeljnog sastanka u Vašingtonu, da se neće tolerisati nikakvo "prekrajanje granica" kad je reč o rešavanju kosovskog pitanja i da "nema više vremena za gubljenje" u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, spekuliše se u beogradskim medijima.
Najave ovakvog scenarija nisu nove i u poslednje vreme se čak moglo čuti da pominjani rok za neku vrstu dogovora Beograda i Prištine neće biti 2019. već možda i kraj ove godine. S druge strane, kao da se zapadni centri uporno oglušuju o poruke iz Beograda da Srbija traži kompromis.
Šta može Zapad ako Srbija na njihove tvrde zahteve kaže: Ne!
- Ne verujem ni u kakvo uvođenje sankcija Srbiji - kaže za Sputnjik kolumnistkinja "Nedeljnika" Ljiljana Smajlović, ukoliko ona do kraja godine ne pristane na rešenje za Kosovo i Metohiju, koje odgovara Vašingtonu i Briselu.
- Međutim, ovo što se desilo sa preseljenjem Ambasade SAD u Jerusalim i pokolj koji se odigravao u Gazi, uporedo sa proslavom tog preseljenja, jeste pokazna vežba za to šta ti se desi kad se suprotstaviš nekom važnom interesu zapadnih sila - sugeriše Smajlovićeva.
Amerika je na ubistvo skoro 60 nenaoružanih demonstranata i civila rekla da Izrael ima pravo da se brani, napominje ta kolumnistkinja, a Evropska unija nije čak smogla snage ni da izda neko zajedničko saopštenje povodom toga.
Prema tome, Evropljani nemaju snage da se usprotive Americi, konstatuje ona, a Amerikanci kad se desi nešto kao što je ovo sa Izraelom i Gazom, ne izdaju saopštenje da kažu: "Vi ćete stradati, mi nećemo pomaći prstom da vam pomognemo ako nam se suprotstavite", nego kažu: "Izrael ima pravo da se brani".
- Dakle, ako bi Srbija išla vrlo direktno da se konfrontira sa nekim izričitim američkim i evropskim zahtevima, mogu da zamislim da se Srbiji uvedu različita ograničenja i sankcije. Naime, Zapad na raspolaganju ima mnoštvo instrumenata da zagorča život zemlji koja se odupire njegovoj volji, a pogotovo je problem u tome što Srbija ima veoma mnogo taoca na Kosmetu - kaže ona.
- Srbi na Kosovu su na neki način naši taoci. I pritisak na srpske porodice i civile na Kosovu sâm po sebi može da bude vrlo žestok instrument i vrlo žestoka sankcija, iako se tako ne bi zvala - zaključuje Smajlović.