Vučić za Insajder: Zadovoljan sam, Er Srbija je bolja od JAT
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, odgovarajući na pitanje novinara Insajdera, rekao je da smatra da je Er Srbija neuporedivo bolji prevoznik od JAT-a, da je u tom smislu zadovoljan, ali da on ne može da kaže da li će Etihad ostati partner u Er Srbiji. Čak i u tom slučaju će, tvrdi predsednik Srbije, Er Srbija opstati i biće jača kompanija od JAT.
Za predsednika Srbije neumesno je porediti nekadašnji JAT i Er Srbiju – nacionalnog avioprevoznika u kojem država ima 51 odsto vlasništva, a kompanija Etihad iz Ujedinjenih Arapskih Emirata 49 odsto.
Međutim, kada je Etihad 2013. godine najavio ulaganje u Srbiju bila je to najbrže rastuća kompanija u Ervopi. U međuvremenu se pokazalo da taj ubrzani rast nije održiv i od svih kompanija koje je Etihad kupio, za sada je zadržao vlasništvo još samo u Srbiji.
Insajder: S obzirom na to da je u toku emitovanje serijala Insajdera o poslovanju Er Srbije, ne znam da li pratite, ali me zanima, iz današnje perspektive, s obzirom na sve što se desilo sa Etihadom na globalnom nivou, da li je to dobar ugovor za Srbiju i za JAT?
- Ja mogu da govorim iz perspektive iz onog vremena, a mogu i danas. JAT je propao, bio je uništen i svi koji govore danas, u tome su učestvovali - u uništenju JAT-a. Er Srbija je neuporedivo bolji prevoznik nego što je bio JAT. Neuporedivo bolji za putnike, za naše građane... To pokazuje i udvostručen je broj putnika, to pokazuju neuporedivo bolji rezultati. Da li možete na liniji za Njujork da zarađujete pare - pa ne možete, to ćete moći za godinu ili dve - dakle kada prođe četiri ili pet godina, ali je to važno za brendiranje važne zemlje, za brendiradnje vaše aviokompanije. I u tom smislu sam vrlo zadovoljan. Voleo bih kada Etihad ne bi napuštao Er Srbiju i nadam se da neće - rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
U prve dve epizode serijala Insajder prikazani su primeri zbog kojih se i dalje postavlja pitanje da li je partnerstvo sa Etihadom bilo dobro za JAT i Srbiju. U ovom poslu najmanje je sporno to što je država preuzela dugove nekadašnjeg JAT. Međutim, kako je otkriveno, u procesu nastanka Er Srbije kompaniju su vodili kadrovi Etihada, a troškove plaćala Srbija.
Tada je i sklopljen i ugovor o iznajmljivanju aviona sa posadom koji je, kako su otkrili novinari Insajdera, iznajmljen od Etihada i plaćen je za osam meseci čak 10,4 miliona dolara. Er Srbija se obavezala da će iznajmljeni avion od Etihada leteti 415 sati mesečno i da će plaćati po fiksnoj ceni 3,137 dolara po satu letenja. Dotadašnja praksa svuda u svetu pokazala je, međutim, da se iznajmljivanje aviona sa posadom nikada ne uzima na tako veliki broj sati mesečno.
- Kad uzimate vet liz - vi uzimate vet liz u najnepovoljnijoj varijanti na 250 sati garantovanih mesečno, a preko toga, obično je taj optimum 150 do 200, a preko tih 250 sati ako naletite više, znači još tih 150 sati, vaša cena ide dole. To je jedan od elemenata koji se meni ne sviđa u tom ugovor - kaže Velibor Slavuj, izvršni direktor za saobraćaj JAT-a (maj 2013 – septembar 2013).