Da li je srce Srbije prestalo da kuca?
Međunarodni sud pravde u Hagu utvrdio je da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povredila međunarodnog pravo, zato što to pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija, saopštio je danas predsednik ovog suda Hisaši Ovada. Srpski zvaničnici izjavili su da je odluka suda teška za Srbiju, ali da ćemo nastaviti borbu u septembru na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Lideri opozicije traže hitno zasedanje sednice Vlade i donošenje zajedničkog i obavezujućeg teksta o sledećim koracima Srbije.
Tadić: Teška odluka za Srbiju
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je danas da je za Srbiju teška odluka MSP-a da deklaracija o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosmeta nije protivna međunarodnom pravu, ali je najavio da će političke implikacije secesije biti u septembru postavljene na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
Tadić je naglasio da je jasno da se Sud nije izjašnjavao o pravu na otcepljenje, već je odlučio da raspravlja isključivo o tehničkom sadržaju deklaracije o nezavisnosti.
Pošto Sud nije razmatrao pitanje secesije, Tadić je najavio da će političke implikacije biti u septembru postavljene na zasedanju Generalne skupštine UN.
Tadić je poručio da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
Predsednik Srbije je istakao da će Srbija nastaviti pravnim i miroljubivim putem da se bori za Kosmet i da ima jasan plan daljih diplomatskih aktivnosti.
Pozitivni aspekti mišljenja MSP
Pravni zastupnik Srbije pred MSP Saša Obradović izjavio je večeras u Hagu da ne možemo da budemo srećni zbog mišljenja tog suda o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosmeta ali da u njemu ima i nekih pozitivnih aspekata.
|
Jeremić: Nismo čuli da li je neko imao pravo na otcepljenje
Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je danas da je MSP danas praktično izbegao da se izjasni o suštinskom pitanju da li su kosmetski Albanci imali pravo na pokušaj secesije od Srbije.
Vuk Jeremić izjavio je da je Međunarodni sud pravde u Hagu danas odlučio da se samo u tehničkom smislu izjasni o proglašenju nezavisnosti Kosova, čime je izbegao da se izjasni "o suštinskom pitanju - da li su kosovski Albanci imali pravo na pokušaj secesije od Srbije". |
Jeremić je konstatovao da je MSP odlučio da se samo u tehničkom smislu izjasni o deklaraciji Prištine o nezavisnosti.
"Ovde nije bilo govora da li neko ima ili nema pravo na jednostrano otcepljenje od jedne suverene države. To je očigledno političko pitanje koje će se raspravljati političkim forumima, a jedan od njih je i Generalna Skupština", precizirao je Jeremić.
Sudsko mišljenje će, prema njegovim rečima, uskoro biti prosleđeno Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, koja će dati politički zaključak o ovom problemu.
"Sledeći korak u ovom procesu je rasprava u Generalnoj skupštini koja će se održati u seprembru u Njujorku i ja sam uveren da će prilikom izjašnjavanja biti potvrđena ispravnost politike Srbije", rekao je Jeremić novinarima posle saopštavanja mišljenja suda da deklaracija o nezavisnosti Kosova ne krši međunarodno pravo.
Jeremić je poručio da se politika Srbije ne menja.
"To je miroljubiva politika koja se zasniva na principima međunarodnog prava, a danas u sudnici nismo čuli da li je neko imao pravo na otcepljenje. Takva debata je politička debata i ona će očigledno tek da se vodi u Generalnoj skupštini", naglasio je on i poručio da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
On je istakao da Srbija mora nastaviti sa principijalnom politikom i mirnom diplomatskom političkom borbom za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje.
"Teški dani su pred nama i velika iskušenja, ali to nije prvi put. Od presudne je važnosti da se očuvaju mir i stabilnopst svuda na teritoriji pokrajine, kao i da naši građani ne nasedaju ni na kakve provokacije ukoliko ih bude", upozorio je Jeremić.
Takođe, prema njegovim rečima, od presudne važnosti je i da se zadrži staloženost, upornost i odlučnost i da, kako je rekao, u nastavku "ove borbe ostanemo jedinstveni".
Odgovarajući na pitanje prištinskog novinara kako će reagovati ako države koje do sada nisu to učinile počnu da priznaju nezavisnost Kosova, Jeremić je podsetio da je suvereno pravo svih zemalja da odluče kako će postupati u ovom procesu.
Šef srpske diplomatije je, međutim, istakao da ne očekuje promenu najvažnijih aktera na međunarodnoj sceni, kao ni promenu stava najvažnijih država posle ovakvog mišljenja suda. On je ponovio da je sud odlučio da u vrlo uskom i tehničkom smislu interpretira deklaraciju o nezavisnosti Kosova.
Hitna sednica Vlade Srbije
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković zakazao je za sutra vanrednu sednicu Vlade na kojoj će se analizirati savetodavno mišljenje MSP-a.
Vlada Srbije razmatraće i pravce daljeg rešavanja problema Kosova i Metohije.
Cvetković je pozvao sve građane Srbije, posebno one u južnoj pokrajini, da ne nasedaju na eventualne provokacije. "Stav Srbije je da se do rešenja za pitanje Kosova i Metohije može doći jedino dijalogom koji će dovesti do trajnog i stabilnog mira na ovim prostorima", rekao je premijer. |
Nikolić: Odluka teška po Srbiju, očekujem reakciju vlasti
Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je danas da je odluka Međunarodnog suda pravde teška po Srbiju i da očekuje hitnu reakciju državnog vrha i njihove konkretne poteze.
"Indikativno je da je ova jako teška odluka po Srbiju, čini mi se sudbonosno loša, doneta pod izgovorom da su se tumačili neki akti, a da pravo na odcepljenje od suverene države uopšte nije bilo u razmatranju", rekao je Nikolić novinarima u parlamentu kometarišući savetodavno mišljenje MSP da deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnih pravnih normi.
"Izrečena je i sada treba da razmislimo sta ćemo dalje. Pozivam one koji odlučuju o sudbini zemlje da razgovaramo o tome kako ćemo dalje", kazao je Nikolić.
Dačić: Mišljenje MSP nije poraz Srbije
Lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić ocenio je danas da mišljenje MSP ne treba smatrati porazom Srbije na međunarodnom planu i istakao da Srbija treba da ostane dosledna u zaštiti nacionalnih i državnih interesa mirnim i diplomatskim putem. "Ovakvo savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde ne znači da je opravdana secesija Albanaca na Kosmetu", cenio je Dačić i dodao da je doneto jedno savetodavno mišljenje koje ima "više politički nego pravni prizvuk".
|
On je rekao da bi trebalo sazvati sednicu parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o dokumentu koji bi trebala da predloži velika većina poslanika naglasivši da je prethodno potrebno da se održi sastanak "svih onih od čijeg mišljenja zavisi kako će Srbija da ide dalje".
"Da pokušamo da ustanovimo jedinstveni tekst i da onda skupština raspravlja o tom tekstu - da budemo ubeđeni da iza tog teksta stoji ogromna većina u skupštini, a ne preglasavanje ili različiti interesi", dodao je lider naprednjaka.
On je dodao da je "vreme teško, da nije za tugovanje i da se mora videti šta dalje".
Međunarodni sud pravde u Hagu saopštio je da deklaracija privremenih vlasti u Prištini o nezavisnosti Kosova ne narušava međunarodno pravo, a odluku o daljem procesu rešavanja problema Kosova prepustio je Generalnoj skupštini UN.
SRS: Pogaženo međunarodno pravo
Šef Poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je danas da "nije očekivao da će u Međunarodnom sudu pravde ovako žestoko biti pogaženo međunarodno pravo i Povelja Ujedinjenih nacija".
"Skretali smo pažnju da postoji mogućnost da odluka bude ovakva zato što u međunarodnom pravu postoje uslovi kada jedan deo teritorije neke zemlje može da proglasi nezavisnost", rekao je Todorović novinarima u Domu Narodne skupštine.
On smatra da proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije nema uporište u međunarodnom pravu, ali ukazuje da je i MeSP pod kontrolom SAD.
"Bez obzira na to, Srbija je izgubila ovih godinu dana, ali sada ne treba da izgubi nijedan jedini trenutak", rekao je Todorović.
Prema njegovom mišljenju, "Srbija ne sme da ulazi u bilo kakve razgovore i pregovore koji bi na bilo koji način doveli u pitanje status Kosova, odnosno status Srbije".
Jakšić: Poraz politike "i Kosmet i EU"
Potpredsednik zajednice srpskih opština i naselja Marko Jakšić rekao je Srni da je bila očekivana odluka MSP o nezavisnosti Kosmeta i da to predstavlja debakl politike "i Kosovo i EU".
"Ovo je debakl politike `i Kosovo i Evropska unija`. Od nas više ništa ne zavisi. Kosmet se pred MSP našao zbog politike Beograda, koji za to mora položiti račun narodu. Nama ostaje da istrajemo na svojim ognjištima i da još jednom damo šansu Beogradu da sačuva Kosmet u sastavu jedinstvene države", rekao je Jakšić.
"Kao da je neko namerno hteo da ide na Međunarodni sud pravde, imajući u vidu da ga najvećim delom čine sudije čije su zemlje bombardovale Srbiju i priznale nezavisnost Kosmeta tako da se ovakav rezultat i očekivao", rekao je Jakšić za KIM radio.
|
On je rekao da bi odmah trebalo da se zakaže sednica parlamenta i najavio da će radikali sutra podneti zahtev za njeno sazivanje.
"Izričito ćemo tražiti od Vlade Srbije da zatraži senicu Saveta bezbednosti UN, da se otkaže misiji Euleks, da se UNMIK vrati na Kosovo i Metohiju", rekao je Todorović.
On je istako da treba da se insistira na Rezoluciji 1244.
"Trebamo da tražimo od UN da ispuni svaku tačku Rezolucije 1244 i više ne smemo da napravimo nijedan jedini potez koji bi na bilo koji način dovodio u pitanje suverenitet Srbije, posebno kada je u pitanju EU i pritisci EU vezano za pokušaj da se na neki način zaobiđe Srbija i da Kosovo korak po korak dobije nezavisnost", rekao je Todorović.
On je rekao i da bi trebalo da se odbije predlog EU koja je od Srbije tražila da zajedno pišu "neku rezoluciju".
Drašković: Uvažiti mišljenje suda
Savetodavno mišljenje MSP-a moramo da primimo sa uvažavanjem, rekao je danas predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković.
|
Grubješić: Presedan u međunarodnom pravu
Šefica poslaničkog kluba G17 plus Suzana Grubješić izjavila je danas da je mišljenje MSP presedan u međunarodnom pravu, koji će imati posledice po međunarodni poredak, jer ohrabruje secesionističke inicijative.
"Mišljenje Međunarodnog suda pravde je u suštini samo još jedan u nizu presedana u međunarodnom pravu i imaće posledice po međunarodni poredak, jer ohrabruje razne secesionističke pokrete širom sveta", navela je Grubješić u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.
Prema njenoj oceni, za Srbiju je mišljenje MSP samo deo procesa diplomatske, pravne i politčke borbe za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Krajnji cilj, istakla je Grubješić, treba da bude otvaranje pregovora o statusu južne pokrajine Srbije, koji bi doveli do istorijskog sporazuma srpskog i albanskog naroda.
Međunarodni sud pravde u Hagu saopštio je da Deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnog prava, ali da su kosovski Albanci delovali van okvira Rezolucije 1244 Saveta bezbednostu UN
Marković: Skupštinskom rezolucijom ovlašćenja Tadiću
|
PUPS: Srbija mora nastaviti borbu za očuvanje integriteta
Šef poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković rekao je danas da je razočaran presudom Međunarodnog suda pravde u Hagu i dodao da Srbija mora nastaviti borbu za očuvanje Kosova i integriteta Srbije i insistirati na traženju zajedničkog rešenja u pregovorima.
"Mislim da će državni organi, predsednik države i Vlada Srbije, preduzeti odgovarajuće mere, pre svega zahtev za raspravom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u vezi sa tim", rekao je Čolaković.
Čolaković je rekao da je učinjena nepravda Srbiji i dodao da je očekivao da će MSP "kazati da je pravda na strani međunarodnog prava i da ono ne poznaje takve rezolucije".
Jovanović: Mišljenje MSP Srbiju obavezuje na promene
|
Pravoslavni vernici okupili su se u manastirima i crkvama na Kosovu u kojima je služen moleban na kojima su prenete reči srpskog patrijarha Irineja koji je pozvao srpski narod da ostane sabran i jedinstven i da slogom doprinese naporima Srbije u miroljubivoj odbrani Kosova i Metohije.
"Srbija vodi jednu od najvećih bitaka u svojoj istoriji da sačuva svoju dušu i odbrani svoju svetu zemlju Kosovo i Metohiju. Mi se moramo izboriti da se pregovorima dođe do najcelishodnijeg rešenja koje će biti prihvatljivo i za Srbe i Albance da bi živeli u miru i blagostanju i imali bezbednu budućnost", poručio je patrijarh Irinej.
DSS: Mišljenje MSP iznelo na videlo loše rezultate politike
|
Jakšić: Debakl politike
Potpredsednik zajednice srpskih opština i naselja Marko Jakšić rekao je Srni da je bila očekivana odluka Međunarodnog suda pravde /MSP/ u Hagu o nezavisnosti Kosova, i da to predstavlja debakl politike "i Kosovo i EU".
"Ovo je debakl politike `i Kosovo i Evropska unija`. Od nas više ništa ne zavisi. Kosmet se pred MSP našao zbog politike Beograda, koji za to mora položiti račun narodu. Nama ostaje da istrajemo na svojim ognjištima i da još jednom damo šansu Beogradu da sačuva Kosmet u sastavu jedinstvene države", rekao je Jakšić.
Nekoliko stotina Srba sa severa Kosmeta okupilo se danas na Trgu "Šumadija" kako bi uputili poruku da Srbi ostaju na Kosmetu, na svome i u sastavu Srbije kao jedine države koju priznaju.