Optužnice po džepu građana
"Najveći narko bos", kako je svojevremeno Dragoslava Kosmajca imenovao tadašnji premijer, a sada predsednik Aleksandar Vučić, ovih dana šeta kačket po beogradskoj Palati pravde kao slobodan čovek nakon što je u prvostepenom postupku usled nedostatka dokaza oslobođen optužbi.
"Oprezan i ima ljude"
Njega je tužilac teretio da je podstrekivao na zloupotrebu službenog položaja dvojicu geodeta da ga upišu kao vlasnika 7,5 ari državnog zemljišta u Malom Mokrom Lugu u Beogradu.
Ispostavilo se da pomenuto zemljište nikada nije bilo državno! I nakon što je jedna od glavnih vesti dana bila oslobađajuća presuda, javnost se ponovo podsetila na to da protiv Kosmajca nikada nije podignuta optužnica za dilovanje droge iako je Vučić tvrdio da se radi o glavnom narko-bosu u regionu, kome samo on sme da pomene ime, a da ga se svi ostali boje.
Vučić se kasnije u razgovoru za Krik pravdao da je slučaj krivično-pravno slab "zato što je Kosmajac imao ljude onda, a da ih ima i sada" na važnim pozicijama.
"Sablja" sasekla i budžet
Akcija "Sablja", koju je država sprovela nakon ubistva premijera Zorana Điniđića, koštala je debelo državnu kasu.
Uz dobre advokate svoje neosnovano "robijanje" su dobro naplatili, ali se zbirno ne zna koliko je "tupa oštrica" policije i tužilaštva koštala državu. Poznat je primer penzionisanog vojnog generala Ace Tomića kome je zbog 100 dana neosnovano provedenih u pritvoru tokom Sablje isplaćena odšteta od šest miliona dinara - odnosno oko 50.000 evra!
Tu je i sudija Okružnog suda u Beogradu Života Đoinčević, koji je dobio odštetu u iznosu od četiri miliona dinara na račun toga što je u pritvoru proveo 74 dana, da bi od tvrdnje tužilaštva da je saradnik Zemunskog klana, na kraju odgovarao samo za nedozvoljeno držanja oružja.
- Uvek su ga upozoravali, uvek je bio veoma oprezan, inteligentan, snalažljiv. I na kraju je pronađena utaja poreza - rekao je Vučić, da bi se uskoro pokazalo da je Kosmajac oslobođen i te optužbe.
Traljavo odrađena optužnica, uplašeni svedoci, korumpirane sudije ili jednostavno nevino optuženi, sve bi to mogli biti razlozi za značajan broj slučajeva koje je država izgubila iako su osumnjičeni prethodno, bilo preko medija ili čak od visokih državnih zvaničnika, unapred bili proglašeni krivima.
Papreni branioci
Nikada, doduše, zvanično potvrđeno, ali se u advokatskim krugovima pričalo da su branioci, čak njih 17, u predmetu Gorana Kneževića od države dobili po 50.000 evra na ime honorara, jer su njihovi klijenti oslobođeni optužbi za malverzacije sa građevinskim zemljištem u Zrenjaninu. Prema nezvaničnim procenama, slučaj, u kojem je pored sadašnjeg ministra privrede bilo optuženo još dvadestak osoba, koštao je državu najmanje dva miliona evra.
Koliko su svi ti pravosnažno oslobađajući slučajevi koštali državu Srbiju ne zna se pouzdano, ali se pretpostavlja da se iznos meri milionima evra.
Svi troškovi na teret države
Čak i ako osoba koja je pravosnažno oslobođena od optužbi ne želi da tuži državu za naneti duševni bol i kaljanje ugleda, tu su troškovi krivičnog postupka koji padaju na teret države.
Apsolutno svi: od troškova za svedoke, veštake, stručne savetnike, prevodioce, tumače, troškove uviđaja, prevoza okrivljenog, lečenje u zatvorskoj ustanovi. Tu su uključeni i troškovi odbrane, koji po pravilu nisu mali, jer optuženi u velikim slučajevima su najčešće i "velike zverke" koji su spremni da angažuju najskuplje advokate.
Ovome treba dodati i nadoknadu zbog neosnovanog pritvora, kada se neko danima ili mesecima drži u zatvoru a na kraju ne bude podignuta ni optužnica.
Advokat Đorđe Simić: Ne bih o politici...
Pitali smo Đorđa Simića, jednog od Kosmajčevih branilaca, da li će od države tražiti odštetu zbog neosnovanog pritvora, narušavanja ugleda i duševnog bola nanetog njihovom klijentu. Rečeno nam je da će o tome razmišljati tek kada presuda postane pravosnažna, odnosno kada se okonča drugostepeni postupak jer se očekuje da će se tužilaštvo žaliti na prvostepenu presudu.
Simić nije želeo ni da komentariše prethodne javne kvalifikacije najviših državnih zvaničnika da je Kosmajac narko-bos.
- Mi smo radili profesionalno i odbranili čoveka koga su na kraju teretili za podstrekavanje na zloupotrebu službenog položaja i to bez ijednog dokaza. Kako se koja politička struktura koristi nekakvim događajima zarad političkih poena ne bih komentarisao - kaže advokat Simić.
Samo u prvih šest meseci prošle godine Ministarstvo pravde je iz svog budžeta moralo da isplati skoro 117.000 evra ljudima koji su bili u pritvoru bez valjanog osnova. Ali ova suma ne obuhvata isplatu onih koji nisu bili zadovoljni ponudom države, pa su rešili da paprenije naplate svoj boravak u zatvoru.
Visina naknade za dan pritvora kreće se od 1.500 do 20.000 dinara, a prosečno oko 5.000, pa se u Srbiji širio vic kako bi mnogi nezaposleni, ali i oni sa minimalcem rado da ih država pritvori ne bi li konačno zaradili pristojne pare.
Kirija za sopstvenu kuću
Zanimljivo je da je Kosmajac morao da nakon puštanja iz pritvora plaća kiriju od blizu 2.000 evra za stanovanje u svojoj porodičnoj kući. Razlog je taj što mu je nepokretna imovina privremeno oduzeta do pravosnažnosti presude, a državna agencija koja upravlja tom imovinom dala je Kosmajcu dozvolu da stanuje u vili na Zvezdari, pod uslovom da plaća kiriju.
Ako Kosmajac bude i pravosnažno oslobođen, sav taj novac za kiriju moraće da mu bude vraćen.