Srpskog oficira ceni ceo svet
Povodom Dana Vojske, 23. aprila, a prvom intervjuu od kada je preuzeo dužnost načelnika Vojne akademije, u Beogradu, pukovnik prof. dr Miroslav Talijan za "Vesti" objašnjava gde je Vojska Srbije danas, ali i koji su dalji planovi u razvoju prestižne vojne obrazovne ustanove.
- Da li je teže bilo biti u trupi sa puškom ili za kancelarijskim stolom na čelu ustanove koja školuje buduće srpske oficire?
- Svaki vojnik će vam iskreno reći da će radije držati pušku i izvršavati naređenja, nego izdavati ih. Ali, čitav svoj život sam se školovao da rukovodim nekim delom sistema odbrane, tako da i ovaj zadatak posmatram kao logičan nastavak svoje profesionalne karijere.
Primer za ceo region
- Gde je Vojska Srbije danas?
- Srpska vojska bila je i ostala respektna snaga ne samo u našem regionu i to nije samo naše, već viđenje respektabilnih zemalja sveta. Ali, takav status naših oružanih snaga nije produkt samo genetskog vojničkog koda njenih pripadnika, već i rezultat njene tehničko-tehnološke moći, a naročito seriozne obuke i školovanja njenih vojnika i starešina.
Biografija
Prof. dr Miroslav Talijan nije prvi doktor nauka na čelu Vojne akademije, ali jeste prvi komandos koji je postao doktor nauka i ujedno jedan od najperspektivnijih vojnih stratega Vojske Srbije.
Prof. dr Miroslav Talijan je upravo to - pravi srpski oficir za 21. vek. Nekadašnji komandant elitne protivterorističke jedinice Sokolovi, zatim zamenik komandanta još poznatije jedinice Kobri, u ovim zaduženjima je dao svoj maksimum, a potom se usredsredio na obrazovanje, pa je postao i jedan od najmlađih doktora nauka u Vojsci Srbije.
- A gde je Vojna akademija u današnjoj konstalaciji snaga u regionu?
- Vojna akademija je i danas ono što je bila pre raspada SFRJ - jedna od najrespektabilnijih visokoobrazovnih ustanova u regionu. To nam uspeva zato što smo i u vremenima besparice uvek uspevali da u naučnom i praktičnom smislu pratimo i usavršavamo obrazovanje i obuku naše Vojske putem stručne obuke i usavršavanja, naučno-istraživačke delatnosti, vaspitavanja i negovanja vojničkog duha oficirskog i podoficirskog kadra.
- Šta to u "prevodu" znači?
- U prevodu, Vojna akademija je bila i ostala ona institucija koja je bez alternative u našem društvu. Reč je o rasadniku ljudskih resursa Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, kao i drugih aktera u sistemu nacionalne bezbednosti i odbrane. Podsetiću da je samo u protekloj školskoj godini više od 1.600 pripadnika završilo školovanje i usavršavanje u Vojnoj akademiji. Svi oni su se, ne samo obreli, već i tvore dobru praksu u jedinicama i ustanovama Vojske Srbije i Ministarstva odbrane.
Sposobni za odbranu otadžbine
- Mnogo je nedoumica da li se na Vojnoj akademiji uopšte izučavaju iskustva iz poslednjih ratova u bivšoj Jugoslaviji, a posebno NATO agresije na SRJ?
- Naravno. Sa našim kadetima, studentima i učenicima, stalno "listamo" i propitujemo našu opštu i vojnu istoriju sa motom "prošlost za budućnost". Na taj način postajemo spremni za sve moguće izazove. Posebna prednost je u tome što nastavni kadar i starešine jesu savremenici poslednjih ratova na prostoru nekadašnje SFRJ, a zatim i agresije na SRJ. Otuda je i logično da u praktičnom smislu prenesu znanja iz onih bitaka i operacija u kojima su i sami učestvovali. To čine sve savremene armije sveta, pa tako i naša. U tome nema ničega mističnog. Uostalom, mnogi događaji iz naše bliže ili dalje istorije uveliko se izučavaju u prestižnim svetskim vojnim akademijama. Ono što nastavnici i starešine VA dodatno nude svojim kadetima je mogućnost da prenose i autentične vrednosti i kulturu srpskih oficira iz poslednjih ratova, a posebno iskustva iz rata i ratnih zbivanja koja kazuju da je naš oficir živa snaga u ratu, te da je on taj od koga zavisi sposobnost i spremnost vojske za odbranu otadžbine. Jer, kakvi su oficiri, takva je i vojska.
Doktori nauka iz Alžira
Akademija i njene katedre u okviru Dekanata, tokom prethodne školske godine, proizvele su i sedam doktora nauka (od toga pet iz prijateljskog Alžira) i 12 mastera. Akreditovali smo i novi studijski program doktorskih studija, tri programa master akademskih studija i jedan program specijalističkih akademskih studija, izvršili vrednovanje nastavnika i studijskih programa i stvorili uslove za njihovu dogradnju.
- Koji su planovi Akademije?
- Vojna akademija je i do sada bila dostojna i potpuno posvećena proizvođenju pravih srpskih oficira, a ja ću nastojati da to još više unapredim. Budući srpski oficiri će u ovoj visokoškolskoj ustanovi steći znanja, veštine, navike i kompetencije neophodne za obavljanje oficirske dužnosti u rešavanju izazova, rizika i pretnji 21. veka. Istovremeno, oblikovaćemo oficire koji će ovladati savremenim tehničko-tehnološkim izazovima. To znači da će po završetku školovanja biti ne samo odlični strelci, oficiri koji govore više stranih jezika i koriste najmodernije digitalne tehnologije, već starešine koje znaju da se suoče i odgovore na sve izazove novih oblika bezbednosnih izazova. Srpski oficiri koje školujemo biće i te kako sposobni da odgovore najtežim bezbednosnim izazovima i adekvatno se suprotstave svima koji bi ugrozili suverenost Srbije.
Učenje na daljinu
Vojnu akademiju očekuje još racionalnije korišćenje raspoloživih resursa uz obezbeđenje najviših akademskih standarda i uvođenja savremenih metoda u unapređenju znanja, poput učenja na daljinu, ali i informatičke i elektronske podrške klasične nastave.
Siguran sam da će o delima sadašnjeg vremena (kada je u pitanju vojno obrazovanje) ponosno svedočiti i naša Vojna akademija, koja će, kao i do sada, svojim obrazovnim, pedagoškim i naučnim radom zadržati mesto regionalnog lidera vojno-naučne misli i prakse i ostati najvažniji promoter oficirskog poziva.