Protić: Kosovo smo 1912. vratili bajonetima generala Jankovića, izgubili ga u suludom Miloševićevom ratu
"Nesporazumi na tlu bivše Jugoslavije doveli su do ružnog raspada države i nezamislivog krvoprolića pre otprilike četvrt veka. Današnji predstavnici vlasti u Srbiji, tj. nemali broj njih, imali su u tome istaknutu i neslavnu ulogu. Naivno je očekivati da će, preko noći, od piromana postati vatrogasci", kaže za Danas Milan St. Protić, istoričar i bivšim ambasador SR Jugoslavije u SAD.
"Cilj SAD na Balkanu - zavadi pa vladaj"
- U vreme Borisa Tadića krenulo se u ispravnom smeru po ovom pitanju, ali se od promene na čelu Srbije dolaskom naprednjaka 2012. sve vratilo unazad. Mora da se kaže i to, istine radi, da ekstremizma i ekstremista ima i kod drugih naroda u našem susedstvu. Jedni hrane druge, jer u stvari, govore istim jezikom i razmišljaju na isti način, samo što to čine iz suprotnih uglova - kaže Protić i dodaje:
- Dobar primer je pozicija Prištine. Prvo su se borili, svim sredstvima uključujući i nasilna, za svoju samostalnost od Srbije. Sad autonomiju ne dozvoljavaju Srbima, takođe svim sredstvima, uključujući i nasilna.
Na pitanje kako reaguje na to što Vučićeva vlast uporno rehabilituje Miloševića i devedesete, Protić kaže da "nije iznenađen, ali jeste razočaran".
- Mi smo krivi. Dozvolili smo da istorijska prilika koja nam se ukazala da menjamo Srbiju ode u nepovrat i da se na vlast vrate oni koje smo onomad do nogu potukli. Kazna je stigla 12 godina kasnije u vidu nenormalne i nezdrave nadmoći naprednjaka, tj. preobučenih Šešeljevih radikala. Čak ni u svom miloševićizmu, današnji vlastodršci nisu iskreni. Na jednoj strani su preuzeli glavne postavke politike DOS zajedno sa pojedinim ljudima iz DOS, a na drugoj slave Miloševića i njegovo doba - kaže istoričar.
- Srbija, za sebe i zbog sebe, mora da prelomi kojoj civilizaciji pripada. Mi smo nekad u prošlosti o tome odlučili prihvatajući zapadna merila, vrednosti i institucije. Danas ne znamo gde smo, odakle dolazimo I kud smo naumili. Lutamo zato što ne znamo šta hoćemo. Naša znanja o Rusiji, ili SAD, ili bilo kojoj od država koje pominjete, toliko je ograničeno da ne može dovesti do ispravnog suda i odluke. I što je najgore, prepuno je predrasuda i netačnosti - kaže Protić.
- Cilj SAD na Balkanu je jasan kao dan. Divide et impera. Podeli, pa vladaj. To je politika svake velike sile otkad je sveta i veka. Tako i američke. Nikad nam neće dati da napravimo veliku i dominantnu državu na Balkanu. Ni nama, ni bilo kome drugom - tvrdi ovaj istoričar.
- Na moju veliku žalost, jedno od tragičnih nasleđa Slobodana Miloševića je izgubljeno Kosovo. Ono je za Srbiju izgubljeno u suštinskom smislu, bez obzira na svoj status. Jer nezamislivo je i najvećim tzv. "nacionalistima" da bi Srbija bila u stanju da vlada nad Kosovom, tačno da svi na to pristanu. I titoizam i Milošević imaju svoju cenu, a ta cena nije mala - kaže Protić.
- Mi smo Kosovo vratili na bajonetima generala Jankovića 1912, izgubili smo ga u suludom Miloševićevom ratu predvođeni komunističkim komandantima 1999. Ratovi se odvajkada biju za teritorije. Pobednik ih osvaja, poraženi ih gubi. Zato je Milošević najveći gubitnik u modernoj srpskoj istoriji. I gubitnik i štetočina. I to sa stanovišta upravo srpske nacionalne politike i srpskih nacionalnih interesa - zaključuje Milan St. Protić.