Tači: Sporazum sa Srbijom ima težinu uzajamnog priznanja
Predsednik Kosova Hašim Tači pozvao je političke predstavnike na Kosovu da se ujedine u konačnoj fazi dijaloga Kosova i Srbije, kao što je to bilo u prethodnim međunarodnim procesima u Rambujeu i Beču. Rekao je da će ovo biti veoma težak proces koji nema alternativu.
Šta će uraditi pet država EU koje nisu priznale Kosovo?
Tači je priznao da postoji sve manje strpljenja za nastavak dijaloga bez preciznog vremenskog okvira i jasnog sadržaja konačnog sporazuma, i da je u poslednje dve godine bilo više pogoršanja nego napretka u ovom procesu.
Ipak, naglasio je, došlo je vreme za veliki istorijski sporazum Kosova i Srbije zato što se ne može nastaviti sa statusom kvo ili zamrznutim odnosom ove dve države. On očekuje da će, na osnovu Strategije Evropske unije za Zapadni Balkan, ova godina biti godina potpisivanja zakonski obaveznog sporazuma.
- Za nas na Kosovu, ovaj sporazum ima težinu recipročnog priznanja Kosova i Srbije i potpune normalizacije odnosa. Ovaj sporazum će omogućiti Kosovu da postane član Ujedinjenih nacija, OEBS (Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju) i svih međunarodnih organizacija. Sporazum treba da donese i priznanje nezavisnosti pet država Evropske unije koje nisu priznale Kosovo, kao i ubrzanu dinamiku za članstvo Kosova u Evropsku uniju i NATO - kazao je Tači.
Da li je Srbija spremna za sporazum?
Međutim, prema rečima Hašima Tačija, fundamentalno je pitanje - da li je Srbija spremna za takav sporazum i šta će tražiti kao kompromis od Kosova?
- Nekoliko puta sam rekao da je korekcija granica opcija koja nosi mnoge rizike i prema tome ne želim da se upuštam u detalje. Mi smatramo da je Kosovo uradilo mnoge bolne kompromise putem Ahtisarijevog plana - rekao je Tači.
Predsednik Kosova je kazao da Evropska unija i SAD trebaju da budu garant ne samo za postizanje sporazuma, već i za njegovo sprovođenje.