Tačijevi emisari u Tadićevom kabinetu
Hašim Tači je u Vašingtonu već saznao mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu o Kosovu koje danas treba da bude izrečeno, dok Srbija ne samo da to ne zna, već i nema strategiju kojom bi nastupila posle ovog međunarodnog odgovora. To u intervjuu za "Vesti" otkriva poslanik Demokratske stranke Srbije Željko Tomić koji je sa skupštinske govornice ustvrdio da je Tači u Predsedništvo Srbije poslao dva čoveka na pregovore o podeli Kosmeta.
Tomić je Vladu Srbije javno zapitao da li je to tačno i da li je Tačijevim izaslanicima u ime Ministarstva inostranih poslova, razgovarao Damjan Krnjević.
Znate li još nešto o Tačijevom boravku u SAD?
- Znam da je u Vašingtonu uveliko čitao mišljenje Međunarodnog suda koji će biti izrečeno danas i da mu je tom prilikom preneta i taktika, dok Srbija svojim kanalima nije uspela ništa da sazna. Jedino što se zna je da je međunarodna zajednica državnim predstavnicima rekla da paze kako će se ponašati posle odluke u Hagu.
A, šta znate o tajnim pregovorima o podeli Kosmeta koji su se, kako ste rekli, održali u Beogradu?
- Ne bih da govorim više o tome, jer čekam odgovor. Poenta je da se vode tajni pregovori raznih vrsta. Svedoci smo da se odluke donose iza zatvorenih vrata, bez učešća parlamenta, a ne znamo ni ko vodi politiku o Kosovu i Metohiji, predsednik Tadić, premijer Cvetković ili šef diplomatije Jeremić. Porazno je da poslanici ne znaju šta radi izvršna vlast i da dve godine nije održana ni skupštinska sednica posvećena Kosovu i Metohiji. To je velika bruka.
Zatražili ste sednicu parlamenta o Kosmetu. Očekujete li da će biti zakazana?
- Samo mogu da se nadam. Nismo dobili odgovor šta će vlast uraditi, ni uoči današnje sednice suda u Hagu, a ne znamo ni državnu strategiju ni platformu. Setimo se kada su u Beču vođeni pregovori tokom mandata Vojislava Koštunice, on je posle svake runde izlazio pred javnost i poslanike. To je ozbiljan i državotvorni odnos prema narodu, državi i skupštini. Koliki je značaj ovog pitanja pokazuje broj akreditovanih predstavnika svetskih medija u Hagu, zainteresovanih za mišljenje suda. Šta reći ako su i novinari informisaniji o tim zbivanjima od srpskih poslanika.
Kakav odgovor iz Haga očekujete danas?
- Ne bih da prejudiciram, ali sam ubeđen da bi predlog DSS-a o podnošenju tužbe protiv država koje su priznale Kosovo imao veći efekat. Urodila bi plodom i njom bi mogli da mašemo, kao argumentom i u UN i drugim relevantnim međunarodnim institucijama. Ovo što je uradila aktuelna vlast dovelo je do sudara politike i prava, pa politički jači silom može da ucenjuje i pritiska Srbiju i dovodi je u nezavidan položaj. Naročito, jer se o podršci saveznika po pitanju Kosmeta nije razmišljalo.
Da li tu prvenstveno mislite na Rusiju kao srpskog saveznika?
- Ja sam sa govornice pitao šta je sa ruskom podrškom i šta znače reči premijera Vladimira Putina, da ako Srbi ne mogu da se izbore i bore za Kosovo, kako očekuju da to uradi Rusija?
Srbija bez vizije
|