NATO posprdno tretira Kfor: "Zaboravljena brigada"
U sedištu NATO-a u Briselu misija Kfora na Kosmetu se posprdno naziva "zaboravljenom brigadom", piše američki vojni portal "Stars end strajps".
Kako se navodi u tekstu autora Slobodana Lekića, Kfor je ponovo došao u centar pažnje pošto je za komandanta Međunarodne borbene brigade Istok i šefa baze Bondstil imenovan Nik Dučić.
- On se našao u središtu jednog od najbeskrupuloznijih etničkih konflikata u Evropi i to sve zbog svog imena. Među kosovsko-albanskom većinom se pojavila bojazan posle imenovanja Dučića, Amerikanca srpskog porekla. To je protumačeno kao signal da Vašington želi da izazove veći nivo kompromisa na Kosovu u mirovnim razgovorima sa Srbijom, pod pokroviteljstvom Evropske unije. U vremenu kada se Rusija sve više meša u stvari u regionu, dugogodišnji mirovni napori NATO-a na Kosovu su na novom testu posle novog rasta tenzija između Srba i Albanaca - navodi se u tekstu.
Takođe, ističe se da su „srpski nacionalistički mediji objavili seriju zapaljivih izveštaja, navodeći da će Dučić vratiti Kosovo Srbiji“, ali je Dučić odbacio tvrdnje koje su se širile i po društvenim mrežama da njegov dolazak u Bondstil sa sobom nosi neku skrivenu poruku.
- Kfor je ovde radio u korist svih. Jedan od osnovnih principa Kfora je nepristrasnost. Ja sam prvi američki vojnik sa srpskim korenima koji će komandovati Međunarodnom borbenom grupom Istok. Imam privilegiju da službujem ovde i posvećen sam ostvarivanju mira i bezbednosti za sve ljude na Kosovu - naveo je Dučić.
Lekić u tekstu piše da je atmosfera etničkih tenzija jedan od razloga zašto je Balkan područje koje zabrinjava Alijansu i to je rekao komandant NATO-a u Evropi, general Kurtis Skaparoti u Kongresu, ističući da „Rusija radi na Balkanu“ i da je NATO na neki način „izgubio iz vida celo područje“.
Potom Lekić navodi da se u glavnom štabu NATO-a u Briselu misija Kfora poslednjih godina posprdno naziva „zaboravljenom brigadom“, te da neke od članica čak traže da Kfor bude rasformiran, a da trupe budu preseljene u kritičnije misije, poput one u Avganistanu.
Kako piše, i neki od vojnika koji su nedavno došli na Kosovo priznaju da su bili iznenađeni time što američka vojska i dalje ima misiju na tom području, a nekolicina je izjavila da je bila u školskim klupama kada su počela prva iskrcavanja na Kosovo.
- Nisam ni znao da smo na Kosovu“, rekao je potporučnik Adam Martin, 28-godišnjak iz Detroita, dodajući da su on i njegova supruga morali na mapi da traže mesto gde će on provesti devet meseci, ali je istakao i da sada „uživa na Kosovu, jer ga podseća na Kolorado - kao i da su "lokalci veoma prijateljski nastrojeni, uvek se smeju i mašu kada ih vide“.
Portal i novine "Stars end strajps“ posluju pod okriljem Ministarstva odbrane SAD i smatra se da su jedno od zvaničnih glasila američke vojske, ali uz garant nezavisne uređivačke politike.