Hrom truje Pančevo i Beograd
Marinika Tepić, narodna poslanica Nove stranke, pitala je ministra za zaštitu životne sredine Gorana Trivana da li se plaši da uđe u kompaniju Petrohemija iz koje se Pančevom i Beogradom širi opasan šestovalentni hrom.
Ona je istakla da država ne čini ništa da zaustavi trovanje građana koje traje više od godinu dana.
Zabranjen u EU
Šestovalentni hrom je kancerogen kad se unosi udisanjem. U Evropskoj uniji, upotreba heksavalentnog hroma na elektronskoj opremi je u znatnoj meri zabranjena Direktivom o restrikciji hazardnih supstanci.
- Ministar je obilazio Srbiju i put ga je odveo i u Pančevo, ali je izbegao da ode u najveći hemijski kompleks u Srbiji, državni gigant Petrohemiju, koja mesecima u vazduh ispušta opasan šestovalentni hrom - tvrdi Marinika Tepić.
Ona ističe da ovaj skandal rukovodstvo firme od februara prošle godine krije od Pančevaca i Beograđana, koji su najugroženiji zbog ruže vetrova i intenzivne košave.
Poslanica Tepić upozorava da je tada u fabrici Petrohemije PEVG za proizvodnju plastike prvi put primećen gubitak hroma iz peći za aktivaciju, posle čega je utvrđeno da je porozna i da velike količine opasne materije izlaze direktno u atmosferu.
Sa izuzetno opasnom situacijom, prema njenim informacijama, odmah je upoznat menadžment pančevačke kompanije, a zbog pukotina je neophodna zamena peći.
- U poslednjih sedam meseci situacija se umnogome pogoršala, ali menadžment odbija zamenu peći uz izgovor da je to skupo. U tom slučaju bi i fabrika morala da stane s radom na neko vreme. Rukovodstvo Petrohemije odlučilo je da se pretvara da je sve u redu po cenu da zdravlje Pančevaca i Beograđana ispadne najjeftinije. Ali, nameće se pitanje zašto u tome saučestvuje i resorni ministar Goran Trivan - zapitala je Marinika Tepić.
Muk iz ministarstva
Pokušaj "Vesti" da čuje drugu stranu ostao je bez odgovora. U Ministarstvu životne sredine prošle srede nam je rečeno da sačekamo tri dana. Kada smo sledećeg dana zamolili da to bude ranije, rečeno je "dobićete brzo odgovor". Međutim, reagovanje ministarstva još nije stiglo.
Ona traži hitne mere za sprečavanje trovanja građana hromom, ali i odgovornost. U suprotnom će, kaže, biti jasno da je reč o organizovanom kriminalu.
Marinika Tepić navodi da "usred Petrohemije leže desetine tona opasnog otpada, kancerogenog azbesta i žive, a da postoji osnovana sumnja da ministar saučestvuje u zataškavanju informacija jer mu je supruga Jovana Trivan članica Nadzornog odbora ove kompanije".
Protest u Rumi
Izgradnja postrojenja za preradu medicinskog otpada u industrijskoj zoni uznemirila je građane Rume. U strahu za zdravlje, u ovom gradu je pokrenuta akcija u kojoj je za svega nekoliko dana peticiju protiv izgradnje potpisalo više od 1.500 ljudi.
Mada lokalne vlasti i investitor, kompanija Sinofarm, tvrde da bojazni po zdravlje stanovništva nema, građani kažu da ne žele u svojoj blizini medicinski otrovni otpad.