Šta radi predsednik Srbije u Njujorku?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nalazi se u Sjedinjenim Američkim Državama, što je i sam potvrdio Tviter objavom, ali pre puta nije najavljen povod njegove posete Americi, niti sa kime će tamo i o čemu razgovarati.
Tajna večera sa Tačijem ili...
Vuk Jeremić, lider Narodne stranke i nekadašnji srpski šef diplomatije, iskoristio je tu priliku da putem jedne televizije Vučića optuži da u SAD tajno pregovara o Kosovu i kupuje vreme za rešavanje tog pitanja.
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da je priroda posete Vučića Njujorku, kao i to da li se u Parizu tajno sastao sa Hašimom Tačijem, pitanje za kancelariju šefa države i da ona "neće da glumi portparola Vučića".
Tajnim pregovorima s kosovskim liderima Hašimom Tačijem i Ramušom Haradinajem, Vučić "nespretno pokušava da doskoči međunarodnoj zajednici" i "kupi dodatno vreme za sebe i svoje koalicione partnere" u Prištini, kazao je Jeremić za sarajevsku televiziju Face.
U utorak je, rekao je Jeremić, Vučić bio u Parizu "na tajnoj večeri s Tačijem, a u nedelju je privatno otputovao u Njujork, o čemu javnost u Srbiji nije obaveštena. S Haradinajem takođe pregovara preko bliskog posrednika iz svog okruženja".
- Neuobičajeno je da šef države ne objavi kuda i kojim povodom putuje u inostranstvo - kaže za RSE Ivan Vujačić, bivši ambasador Srbije u SAD, ali dodaje da ne prihvata ni Jeremićeve optužbe.
- Neko ko je predsednik jedne države trebalo bi da objavi kuda ide i šta radi; čak i ne mora da objavi s kim se sastaje, ali treba da se zna kojim povodom ide u inostranstvo. Vrlo je neuobičajeno da saznajemo iz drugih izvora da je on otišao na prilično dalek put - u SAD - dakle, nije trknuo preko granice iz nekih privatnih razloga - objašnjava Vujačić.
Razgovor sa Amerikancima o Kosovu?
Kao posmatrač, politikolog Jovan Komšić pretpostavlja da Vučić pred predstavljanje javnosti svog predloga rešenja za Kosovo želi da konsultuje Sjedinjene Države, ličnosti i institucije u toj zemlji, koja definitivno ima veliki uticaj na rešavanje tog pitanja.
- Ja to mogu tumačiti jednim realnim političkim potezom Vučićevim, koji u situaciji u kojoj se očekuje da izađe sa predlogom za rešenje kosovskog Gordijevog čvora, hoće da razgovara sa relevantnim političkim ličnostima i institucijama i ljudima, pretpostavljam, od uticaja na američku spoljnu politiku jer je Amerika involvirana kao jedan od pregovaračkih subjekata, koliko god to ona zvanično nije - kaže Komšić.
Razlozi Vučićevog prethodno nenajavljenog odlaska u Njujork, kao i imena onih sa kojima se eventualno sastao, mogli bi biti otkriveni koliko već kroz tri dana. Naime, za petak, 23. mart, zakazan je Vučićev susret sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem u Briselu, što bi bio značajan doprinos oživljavanju već petnaest meseci blokiranih briselskih pregovora. O njihovom tehničkom delu predstavnici Kosova i Srbije razgovaraju od danas u sedištu Evropske unije.