Ponuda EU za KiM neprihvatljiva za Srbiju
Državni vrh je na sastanku kod predsednika Srbije Borisa Tadića razmatrao ponudu Evropske unije da zajedno sa Srbijom piše rezoluciju o Kosovu koja će biti podnesena Generalnoj skupštini UN, saznaju beogradski mediji.
Odluka još nije poznata, ali kako za "Blic" kažu pouzdani izvori u Vladi Srbije, papir koji je prošlog petka stigao iz Brisela je "suviše neutralan i neodređen i neprihvatljiv za Srbiju".
U predlogu EU da zajedno sa Srbijom sponzoriše srpsku rezoluciju koja kao sledeći ključni korak u politici Beograda prema Kosmetu treba da bude podnesena u UN i da dovede do pregovora o statusu, ne pominju se ni status ni pregovori, kažu nezvanično u Vladi, a prenosi taj beogradski list.
"Taj papir potpuno eliminiše poziv na pregovore Srbije i Kosova o statusu i ne pominje nelegalnost samoproglašene nezavisnosti Kosova i zato je kao takav neprihvatljiv. Nerealno je očekivati da Srbija prihvati takav predlog. Naravno, ima još prostora da se o tome pregovara sa Briselom, ali teško je očekivati da EU, čije su 22 zemlje priznale Kosovo, prihvati da se u rezoluciji zatraže pregovori o statusu", rekao je izvor iz Vlade Srbije za ''Blic''.
Međunarodni sud pravde sutra će u 15.00 časova u Hagu na javnoj sednici pročitati mišljenje o legalnosti kosovske nezavisnosti. Odmah nakon toga Vlada Srbije održaće vanrednu sjednicu na kojoj će šef diplomatije Vuk Jeremić podneti izveštaj, ali će predložiti i predlog mera šta da se dalje radi. Zakazivanje sjednice Skupštine Srbije posle toga nije izvesno i zavisiće od procene situacije.
Vladajuća koalicija u Skupštini Srbije odbila je juče inicijativu DSS-a i LDP-a da Skupština Srbije raspravlja o mišljenju Suda, ocenjujući da za tim nema potrebe, jer Vlada Srbije ne namerava da menja politiku po tom pitanju.
Na dan objavljivanja odluke Međunarodnog suda pravde zvoniće zvona na crkvama Srpske pravoslavne crkve, a sveštenici će potom služiti moleban za povoljno rešenje statusa Kosmeta.