Četvrtak 21. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 12.03.2018.
18:11
Vesti A

Opet nam crtaju metu na čelu!

Komandant NATO-a za Evropu, general s četiri zvezdice Kertis Skaparoti, u svedočenju pred Odborom američkog Senata za oružane snage rekao je da je Srbija, ali i ceo srpski narod najveći problem na Balkanu.

EPA
Mračno podsećanje na 1999: Kertis Skaparoti

Skaparoti je svedočio o jačanju ruskog uticaja u Evropi, što je ocenio kao najveći problem na civilnom i na vojnom planu, a posebno na zapadnom Balkanu.

On je rekao da Rusija koristi dobre odnose s čelnicima Republike Srpske za podrivanje institucija Bosne i Hercegovine. Takođe, da Rusija pokušava da spreči evroatlantski put pojedinih zemalja u regionu.

Skaparoti je potom izrazio duboku zabrinutost i objasnio da nedostatak diplomatskih aktivnosti doprinosi širenju ruskog uticaja na Balkanu, a na pitanje koja je zemlja najveći problem odgovorio je Srbija.

Izrađeni vojni planovi

Skaparoti je rekao da je u evropskom štabu NATO-a u belgijskom Monsu izrađeno nekoliko operativnih planova kako bi osigurali vojne opcije protiv ruske agresije, a u odbranu NATO saveznika.
- Međutim, opasnost nije samo vojnog karaktera. Moskva pokušava da spreči pristupanje novih zemalja NATO-a, ali i EU - rekao je Skaparoti i dodao da će na operacije u Evropi naredne godine NATO potrošiti šest i po milijardi dolara, dve i po više nego ove.

Više vojske na Kosovu

Senatori su ga tada upitali da li je govori o Srbiji ili Republici Srpskoj.

- To je Srbija, kao država, ali uopšte srpska populacija na Balkanu - odgovorio je general Skaparoti.

Komandant NATO-a je istakao da su Sjedinjene Američke Države ispustile iz vida područje zapadnog Balkana, zaključujući kako je potreban veći vojni, ali i diplomatski angažman u regionu.

Osladio mu se rat

Ivica Dačić reagovao je izjavom da je Skaparoti već ratovao na Balkanu, pa mu se osladilo. On, ovakve poruke vidi kao ozbiljne i poručuje da će Srbija znati da ih protumači i adekvatno regauje. Takođe je podsetio da su on i predsednik Aleksandar Vučić svima mnogo puta stavili do znanja da Srbija neće prekidati bratske veze sa Moskvom.

On je još u martu prošle godine pred istim odborom Senata pozvao na jačanje vojnog prisustva NATO-a na Kosovu s ciljem suzbijanja ruskog uticaja na Balkanu. Time je dao za pravo senatoru iz Ajove Džidiju Ernstu.

- Ne treba da smanjujemo brojnost našeg kontingenta, posebno kada je reč o Kosovskim bezbednosnim snagama, jer je to temelj stabilnosti - rekao je tada Skaparoti senatoru Ernstu.

Neutralnost jedini put

Srpsko-ruski biznismen i ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović izjavio je da ne pamti da je jedan vojni savez čitav narod proglasio problemom.
- To samo potvrđuje opravdanost srpske pozicije vojne neutralnosti. Zbog odbrane ključnih nacionalnih interesa po pitanju Kosova i Republike Srpske i prijateljstva sa Rusijom, NATO je nas ocenio kao problematične - poručio je Popović.

Lažna ljubav

I srpske vlasti podržavaju snažno prisustvo NATO-a na Kosovu. Naime, u julu prošle godine Skaparoti posetio je Beograd. Predsednik Aleksandar Vučić je istakao da Kfor, odnosno međunarodne mirovne snage pod vođstvom NATO-a, imaju ključnu ulogu u zaštiti srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, kao i očuvanju stabilnosti u regionu.

Posle sastanka, iz kabineta predsednika Vučića stiglo je saopštenje u kom je izraženo zadovoljstvo dobrom saradnjom sa NATO-om, koja se razvija uz poštovanje vojne neutralnosti Srbije. Takođe da je Skaparoti podržao napore koje Srbija ulaže u očuvanje stabilnosti i širenje saradnje u regionu, ali u svedočenju pred Senatom pokazalo se da odnos Zapadne alijanse prema Srbiji nije nimalo idiličan.

Seoba s Baltika na Balkan

Prilikom svedočenja generala Skaparotija pred Senatom na videlo su izašla i pomeranja strategije NATO-a u Evropi. Naime, Skaparoti se saglasio sa senatorom Tomom Kotonom, republikancem iz Arkanzasa da je Baltički region najvažniji. Reč je o članicama NATO-a, bivšim sovjetskim republikama: Litvaniji, ali i Letoniji sa oko blizu 40 odsto slovenskog življa i Estoniji s oko 28 odsto Slovena. Te zemlje nadomak Sankt Peterburga i Poljske su navodno u opasnosti od ruske agresije, pa su poslednjih godina pojačane NATO snage u njima i sprovode se stalni manevri.
Međutim, sada je Skaparoti rekao senatorima da je najveća opasnost od Rusije u bliskoj budućnosti na Balkanu, a potom i na Arktiku.
- Baltičke zemlje su u NATO-u i imaju stabilnu poziciju na kontinentu. Više sam zabrinut zbog podrške srpskog naroda na Balkanu koji je više podložan ruskom uticaju.

Cementiraju granicu na Drini

Srpski i američki publicista i istoričar Srđa Trifković smatra da je neophodno ostvariti jedinstvo svih političkih snaga u RS oko strateškog opredeljenja za vojnu neutralnost i neustupanje vojne imovine centralnim organima BiH kako bi se sprečilo da granica na Drini bude trajno zacementirana.

- Shodno američkoj doktrini koja zahteva agresivne mere za suprotstavljanje uticaju Rusije teško je zamislivo da bi dugoročni ostanak BiH van okvira NATO-a bio prihvatljiv strateškim planerima u Vašingtonu - napisao je Trifković.

On navodi da je glavni problem s američkom strategijom što ignorišer činjenicu da je učešće Amerike u svetskoj privredi 1960. godine bilo 40 odsto, a da je sada palo na 20 procenata.

- Amerika ne može da nametne svoju hegemonističku volju i Rusiji i Kini dok se istovremeno priprema za rat protiv Severne Koreje i Irana i održava 300.000 vojnika u bazama u oko 150 zemalja na svim kontinentima - navodi Trifković.

Srbi na pogrešnom mestu

Bivši portparol CDU Angele Merkel i nekadašnji potpredsednik Parlamentarne skupštine Oebsa još 2000. je upozoravao da je Srbija 1999. bombardovana zarad uspostavljanja američkih baza na njenoj teritoriji. Sada povodom globalne politike SAD prema Rusiji i drugima kaže da je srpski narod na pogrešnom mestu u pogrešnom vremenu.
- Rat iz 1999. imao je mnogo veze sa idejom Amerike da uništi ruski uticaj na Balkanu. Iz baze Bondstil žele da kontrolišu naftovode i gasovode iz Kaspijskog mora i da vladaju putnim i železnički sistemom u regionu - kaže Vimer i dodaje da je pitanje Kosova još tema razgovora između Izraela i njegovih suseda o budućnosti Blikog istoka.

Iskaljuju bes zbog nemoći

Nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije Živadin Jovanović kaže za "Vesti" da je izjava generala Skaparotija bez sumnje rasistička.

- Srpski narod tim se po ranijem kriterijumu proglašava remetilačkim faktorom na Balkanu - kaže Jovanović.

On ističe da NATO, SAD i EU više nisu faktor koji su bili posle pada Berlinskog zida, kada su nadmoć iskazivali bombardovanjem i nisu krili ambiciju prodora na Istok. Sve se glasnije čuje da su agresiju na tada SRJ izazvali ne zbog odbrane ljudskih prava, već da bi stacionirali svoje trupe na Balkanu i ostvarili strategiju ekspanzije na Istok. Sada vrše pritisak i neosnovano optužuju Srbiju kao kočnicu njihovog daljeg prodora - pojašnjava Jovanović.

On ističe da je Srbija mala da bi mogla da izazove destabilizaciju.

- Zapad očito ne želi da prihvati novu realnost, da su Rusija i Kina ravnopravne sa njima, pa krivca za slabljenje svoje dominacije pronalaze u maloj Srbiji - smatra bivši šef diplomatije SR Jugoslavije.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2024 © - vesti online