Kako se rastadoše složna braća Boris i Ivo?
Posle dvodnevne zvanične posete Srbiji hrvatski predsednik vraća se u Zagreb kako i priliči svestranom intelektualcu - sa gomilom knjiga u prtljagu. “Leksikon yu mitologije“ poklonio mu je njegov domaćin, srpski predsednik Boris Tadić, dok su u ponedeljak u večernjim satima obilazi štandove kultne beogradske knjižare “Plato“.
- Ivi, prijateljski Boris - glasi posveta u knjizi za koju je srpski predsednik izdvojio 2.700 dinara.
Obojici lidera vlasnik knjižare Branislav Gojković darovao je “Istoriju lepote“ Umberta Eka i Leksikon savremene kulture. Josipoviću, univerzitetskom profesoru, to nije bilo dovoljno pa je za sebe kupio i “Univerzitet na tržištu“ od Dereka Poka. On, međutim, Tadiću nije uzvratio poklon, već je to učinio njegov savetnik za braniteljska pitanja i bivši učesnik rata u Vukovaru Predrag Fred Matić, koji je srpskom predsedniku poklonio knjigu “Ništa lažno“, njegovo lično svedočanstvo o ratnim dešavanjima u Vukovaru 1991.
Do razmene poklona došlo je u podrumu poznate knjižare, poznatom pod imenom “ilegala“, gde novinarima nije bilo dozvoljen pristup.
Novi Palme i de GolVlasnik knjižare “Plato“ Branislav Gojković je neočekivanim kupcima udelio možda i najbolji kompliment. On je srpskog i hvratskog predsednika uporedio sa Šarlom de Golom i Ulofom Palmeom, francuskim predsednikom i švedskim premijerom, koji su se u svoje vreme pešice i bez straha kretali među narodom. |
Kada su izašali iz "ilegale“, hrvatski izveštači dograbili su priliku da svog predsednika priupitaju za komentar Tadićevog poklona, da bi on konstatovao da se radi o knjizi koja predstavlja “ironični otklon prema našoj zajedničkoj prošlosti“.
Nakon što su posedeli, uz čašu vode i sa gomilom savetnika, Tadić i Josipović su krenuli u promenadu Knez Mihajlovom. Šetači u najpoznatijoj beogradskoj ulici uglavnom su bili zatečeni predsedničkim svitama, a pao je i koji aplauz.
Šetnja je završena koktelom u poznatom restoranu “Kalemegdanska terasa“ gde su dvojicu predsednika, po njihovoj želji, umesto političara čekali odabrani umetnici, uglavnom glumci, reditelji i muzičari. Za ovu priliku iz Hrvatske su doputovala čak 23 umetnika, uz glavne i odgovorne urednika hrvatskih medija. Dočakalo ih je mnogo više srpskih kolega, među kojima su bili glumci Branislav Lečić, Svetozar Goncić, Anica Dobra, Zoran Cvijanović, Bojana Maljević, pevači Zafir Hadžimanov, Senka Veletanlić,
Ognjen Radivojević...
Medijske čelnike je predvodio direktor Javnog servisa Aleksandar Tijanić, a u društvu srpskih i hrvatskih umetnika uživala je i Ružica Đinđić, udovica Zorana Đinđića.
Tadić dvadesetak minuta uranioPredsednik Srbije došao je gotovo dvadesetak minuta pre nego što je bio dogovoren njegov susret sa Josipovićem ispred Platoa Filozofskog fakutelta. To vreme Tadić je proveo u neobaveznom ćaskanju sa Marjanom, Anom i Nedom, mladim devojkama i inženjerima Tehnološkog fakulteta, koje su se našle u čudu kada im se predsednik pridružio za stolom. Trema je ubrzo popustila, pa je Ana stigla i da se pohvali da je pre nedelju dana dobila posao tehnologa u “Dimničaru“.
|