Češka: Ne povlačimo priznanje Kosova
Nakon što je opozicioni češki poslanik zatražio da ta zemlja povuče priznanje Kosova, Ministarstvo spoljnih poslova Češke saopštilo je da se to neće dogoditi.
Česi gledaju svoj interes...
Opozicioni socijaldemokratski poslanik Jaroslav Foldina, koji je podneo predlog za povlačenje priznanja, najavio je peticiju krajem prošlog meseca kada je u Parlament Češke na ratifikaciju stigao Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Češke i Kosova.
"Povlačenje priznanja države u međunarodnom pravu je sasvim vanserijski i izuzetan korak. U slučaju Kosova za to nema razloga. Takođe, međunarodni sud je doneo presudu prema kojoj je deklaracija o nezavisnosti Kosova bila u skladu sa međunarodnim pravom", saopštilo je češko MSP.
Ministarstvo je upozorilo da bi Češku takav korak koštao kredibiliteta u očima međunarodne zajednice.
"Stvorila bi se pravna nesigurnost, na primer, da li važi i da li može da se sprovodi sporazum između Češke i republike Kosovo o vraćanju lica sa nelegalnim boravkom, što je naš nedvosmisleni interes", saopštilo je krajem januara MSP češkoj novinskoj agenciji ČTK.
Potpisivanje peticije počeće u više čeških gradova na desetu godišnjicu proglašenja nezavisnosti Kosova, 17. januara. U Pragu će se to dogoditi danas, na demonstracijama pod nazivom "Oteto Kosovo", na Vaclavskom trgu, koje organizuje udruženje Prijatelji Srba na Kosovu.
Peticiju je kao prvi potpisao bivši ministar spoljnih poslova Češke Jan Kavan u Vladi tadašnjeg premijera, a sada predsednika Češke Miloša Zemana, koja je dala saglasnost za bombardovanje Jugoslavije 1999. godine, a kasnije odobrila i proširenje spiska ciljeva sa striktno vojnih.
Zeman nije pozvan na protest u centar Praga
Foldina je Sputnjiku kazao da predsednika Zemana nije zvao na protest na Vaclavski trg, ali da bi želeo da Zeman, a takođe i njegov prethodnik na čelu Češke Vaclav Klaus, potpiše peticiju.
"Mi spremamo razne korake, imamo peticiju kojom želimo da pozovemo javnost da se izjasni. Mislim da će to u najmanju ruku otvoriti pitanje da to nije svršena činjenica. Kada Kad pogledamo šta se dešava po Evropi, kada pogledamo Barselonu, Korziku i druge, taj problem postoji. A ta Evropa, ili će se postaviti prema svima isto, ili će izneveriti ideale ljudi", kazao je Foldina.
Miloš Zeman je kao premijer češke manjinske socijaldemokratske Vlade odobrio u martu 1999. godine, samo 12 dana nakon ulaska Češke u NATO, bombardovanje Jugoslavije i dao saglasnost za preletanje aviona NATO-a preko Češke.
On je još tada upozorio da podržava bombarduje samo zbog humanitarne katastrofe kosovskih Albanaca, a da bi bilo apsurdno kada bi ono vodilo ka otcepljenju Kosova od Srbije.
Predsednik Češke je odlučni protivnik samostalnosti Kosova, koje vidi kao državu u rukama narko mafije. On odbija da imenuje ambasadora u Prištini, zbog čega su diplomatski odnosi na nivou otpravnika poslova, a priznanje samostalnosti, što je Češka učinila maja 2008. godine, ocenio je kao otvaranje Pandorine kutije i početak opasnog procesa prekrajanja granica na celom svetu.
Predsednik Zeman često upozorava na dvostruke aršine međunarodne zajednice, koja ne priznaje otcepljenje Krima od Ukrajine i kasniju rusku aneksiju, a priznaje otcepljenje i osamostaljenje Kosova.