Gase termoelektranu, ne grade deponiju?
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan obmanuo je javnost izjavom da Elektroprivreda Srbije (EPS) planira da pravi fabriku za fizičko-hemijsku preradu opasnog otpada u Svilajncu, tvrde u Udruženju građana Ekološki pokret Svilajnac.
Srđan Marjanović iz EKO pokreta dostavio nam je odgovor koji su dobili iz kabineta direktora EPS, a kojima su se obratili nakon pisanja "Vesti" da bi na lokaciji gde se sada nalazi termoelektrana, mogla da nikne fabrika za preradu otrovnog otpada.
"Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije ne predviđa aktivnosti vezane za izgradnju fabrika za 'fizičko-hemijski tretman opasnog otpada' ni na lokaciji TE Morava, ni na nekoj drugoj lokaciji na osnovu nacrta dugoročnog plana poslovne strategije i razvoja JP EPS do 2027. godine", piše u odgovoru EPS.
U EKO pokretu kažu da je problem TE Morava ogromna deponija pepela koja se prostire na 30 ha i ide u dubinu nekoliko metara, i sve to tik uz reku Velika Morava.
- Kako će se ovo rešiti, nije nam poznato. Zato je Svilajnac jedno od najugroženijih mesta u Srbiji - kaže Marjanović.
Krivična prijava
Ekološki pokret Svilajnac je još u septembru prošle godine podneo krivičnu prijavu protiv neimenovanog lica u Opštini Svilajnac zbog falsifikovanja službene isprave, zloupotrebe službenog položaja, kršenja Zakona o upravljanju otpada, nepoštovanju Ustava i zastraživanja i neosnovanih krivičnih prijava protiv aktivista ovog pokreta.
Suština je da podnosioci prijave smatraju da je zahvaljujući vezi u opštinskoj upravi preduzeće Visan dobilo dozvolu za fabriku koja proizvodi otrove za pacove, a da sada radi na pokretanju fabrike za reciklažu infektivnog medicinskog otpada.
Podsetimo da se ministar Trivan nedavno požalio da nijedna lokalna samouprava ne želi na svojoj teritoriji da dozvoli izgradnju pogona za preradu opasnog otpada. On je tada kao dobru lokaciju za to pomenuo mesto gde se danas nalazi TE Morava, koja po planu EPS-a treba da se ugasi.
Iz kabineta direktora EPS-a uveravaju u ekološke dobre namere najvećeg javnog preduzeća u državi, ali i potvrđuju gašenje pomenute TE.
"Na osnovu nacrta dugoročnog plana poslovne strategije i razvoja JP EPS do 2027. godine predviđeno je stavljanje van proizvodnog procesa TE Morava do kraja 2023. godine", kažu u EPS.
Milioni za ekologiju
U EPS-u tvrde da je do sada uloženo više od 320 miliona evra, a da je predviđeno da se do 2025. godine investira još oko 860 miliona evra u projekte zaštite životne sredine kojima se ispunjavaju domaći ekološki propisi, usklađeni sa evropskim standardima.
Sa takvim stavom ekološke zaštite biće omogućen nastavak rada EPS-ovih postrojenja, ali to se ne odnosi na TE Morava koja će biti ugašena do kraja 2023.