Zašto su Britanci nezadovoljni srpskim tajnim službama?
"U prošlosti su, prema mojim nezvaničnim saznanjima, Britanci bili nezadovoljni obimom i kvalitetom saradnje sa našim obaveštajnim službama. U tom svetlu razumem i sastanak Aleksa Jangera, direktora Obaveštajne službe Velike Britanije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem", kaže za Danas Predrag Petrović, izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Prema njegovim rečima, Britanci su zainteresovani za ovaj region, prvenstveno kada su u pitanju teme organizovanog kriminala i međunarodnog terorizma.
- Iako su sastanci predsednika države i direktora inostranih obaveštajnih službi neuobičajeni, pretpostavljam da je razgovor na najvišem nivou upriličen kako bi saradnja ubuduće imala i politički pečat - kaže Petrović.
Pored toga što je Aleksandar Vučić formalno prepustio mesto sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću, prema Petrovićevim rečima, to ne znači da je i izgubio interesovanje za rad službi bezbednosti.
- On je izgradio sebi poziciju u kojoj ne mora toliko blisko da nadgleda bezbednosne službe, u meri u kojoj je to činio dok nije konsolidovao moć. Međutim, on i danas ima posrednu kontrolu nad njihovim radom, time što ima mogućnost da u svakom trenutku na poziciju sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost postavi nekog drugog - navodi Petrović.
Podsetimo, Aleksandar Vučić se pre dva dana u Beogradu sastao sa direktorom Obaveštajne službe Velike Britanije Aleksom Jangerom. U saopštenju pres službe predsednika, navodi se da je tema razgovora bila saradnja obaveštajnih službi dve zemlje.
Sastanak sa Jangerom, nije bio prvi Vučićev zvanični razgovor sa nekim šefom inostrane obaveštajne službe. U oktobru 2016, Vučić, tada na poziciji premijera, imao je sastanak sa sekretarom Saveta bezbednosti Rusije Nikolajem Petruševim. Glavna poruka koju je, prema medijskim izveštajima, Vučić uputio Petruševu je da Srbija čuva i štiti princip vojne neutralnosti.
Prema navodima britanskog Ministarstva spoljnih poslova, upućenim njihovim građanima koji planiraju da posete Srbiju, većina poseta prolazi bez problema.
"Povremeno se održavaju protesti u većim gradovima. Protestna okupljanja najčešće budu bez incidenata, ali bi ih trebalo izbegavati. Takođe, možete naići na poteškoće prilikom ulaska u zemlju ukoliko u pasošu imate pečat Republike Kosovo. Teroristički napadi se ne mogu isključiti kao mogućnost", navodi se u savetima britanskog Ministarstva spoljnih poslova.