Tači u Vašingtonu sa Engelom i Vokerom
Kosovski predsednik Hašim Tači iskoristio je boravak u SAD, gde će prisustvovati Molitvenom doručku, za sastanke sa značajnim promoterima kosovske nezavisnosti, kongresmenom Eliotom Engelom i nekadašnji m američkim diplomatom i bivšim šefom posmatračke misije OEBS na Kosovu Vilijamom Vokerem.
Tači je na svom Fejsbuk profilu objavio nekoliko fotografija sastanka sa kongresmenom Engelom u biblioteci američkog Kongresa, gde je ostavio kopiju kosovske deklaracije o nezavisnosti.
"Blagosloveni smo večnim prijateljstvom sa ljudima i američkom državom", napisao je Tači.
Ove fotografije podelio je na Tviteru i kosovski ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli.
Engel je u novembru prošle godine posetio Prištinu, gde je rekao da se SAD svakako moraju baviti dijalogom Beograda i Prištine.
Govorio je i o podršci Kosovu u nameri da formira vojsku, uz opasku da je "Kosovo s ponosom postalo najjači podržavalac SAD u Evropi, sa podrškom koja dostiže 85 odsto".
Tači se sastao i sa još jednim promoterom kosovske nezavisnosti, Viljamom Vokerom.
"Zadovoljstvo je pričati o vrednostima i aspiracijama države Kosovo sa ljudima koji ga imaju u srcu i rade za njega, kao što je Vilijam Voker" - napisao je Tači na Fejsbuku ispod fotografije sa Vokerom i Pacolijem.
Naveo je i da se "najdublje zahvaljuje" Vokeru zbog njegove posvećenosti Kosovu, "što je bilo i 1999. godine, a tako je i danas".
Voker (83) je sredinom januara bio u Prištini gde je prisustvovao obeležavanju godišnjice masakra u Račku.
Upravo je izveštaj nekadašnjeg šefa Verifikacione misije OEBS o događajima u tom mestu poslužio kao neporsedan povod za NATO bombardovanje Srbije.
Voker je široj javnosti postao poznat kao šef misije OEBS na Kosovu koja je svojim radom i izveštavanjem tokom sukoba 1998. i 1999. godine, uticala na formiranje međunarodnog javnog mnjenja da tadašnju SR Jugoslaviju treba bombardovati, što se kasnije i dogodilo.
Za to je upravo poslužilo selo Račak, gde su 1999. godine pronađena tela 45 Albanaca, navodno civila, za čije ubistvo je tadašnja misija OEBS na čelu sa Vokerom optužila srpske snage bezbednosti.
Kompletan izveštaj OEBS-a i Vokerove komisije o Račku nikada nije u celosti objavljen.
Kolike su Vokerove simpatije prema Albancima ukazuje i to da je početkom marta prošle godine prisustvovao protestu u Prištini, organizovanom zbog privodenja aktuelnog premijera Ramuša Haradinaja u Francuskoj, po poternici iz Srbije, zbog ratnih zločina.
On je tada osudio privodenje Haradinaja u Francuskoj, navodeći da je "sramota što srpske poternice još uvek važe".