Goati: Loša podela na uzurpatore vlasti ili strane plaćenike
Polarizacija na političkoj sceni gde vlast i opozicija govore jedni o drugima kao o "stranim plaćenicima" ili "uzurpatorima vlasti" nije dobra, kaže predsednik Transparentnosti Vladimir Goati koji je ocenio da su oba izraza pogrešna, te da je svako zaoštravanje opasno za demokratiju.
Dobro bi bilo, kaže Goati, da se vlast i opozicija na jednom okruglom stolu, umesto da se "gledaju preko nišana" dogovore oko izbornih uslova, ali i o tome šta su strateški pravci privrednog razvoja Srbije.
- Beogradski izbori su samo po formi, obimu i načinu lokalni, ali figurativno gledano mnogo su više od toga. Dobitak u Beogradu za svaku stranu znači ogroman korak napred za predstojeće izbore - rekao je Goati na konferencija koja je bila posvećena lokalnim izborima i njihovoj kontroli.
Za razliku od perioda pre 5. oktobra kada je bilo "friziranja" izbornih podataka, problema sa izbornim listama, glasanjem, sada više name "teških" propusta, rekao je Goati i dodao da se težište sada pomera na druga područja poput "funkcionerskih izbora".
Nemanja Nenadić iz iste organizacije kaže da za sada u kampanji nema reakcija državnih organa na pojave koje su se pojavile kao sporne, te da je bilo sporno tumačenje REM-a koji je dozvolio kršenje sopstvenog Pravilnika.
Kada je reč o funkcionerskoj kampanji, navodi da se i dalje kao argumetni "za" koriste "da država ne sme da stane", te napominje da se u susednim državama poput Makedonije i Crne Gore za razliku od Srbije unapred zna šta funkcioneri ne smeju da rade dok traje kampanja.
U Transparentnosti napominju da vođenje funkcionerske kampanje uglavnom nije regulisano tako da u najvećem broju ne predstavlja kršenje zakona, te da takva pojava nije svojstvena samo jednoj partiji, razdoblju, niti vlasti.
Značajan korak ka rešavanju problema bilo bi, kažu, postojanje razvijene svesti u medijima šta je vest, a šta promotivna aktivnost odnosno "pseudodogađaj", te da REM propiše pravila za izveštavajne u takvim slučajevima.
"Funkcionerske kampanje ima svuda u svetu, ali nema ovakav medijski tretman kao kod nas", zaključili su u Transparentnosti Srbije.