Civilno društvo se ogrešilo o Olivera Ivanovića
Civilno društvo na Kosovu pokazalo se nezrelim jer nije na adekvatan način reagovalo na ubistvo lidera GI SDP Olivera Ivanovića. Posebno je zabrinjavajuće to što nije bilo reakcija ni od strane srpskih nevladinih organizacija, kazao je Gazmen Salijević, predsedavajući Savetodavnog veća za zajednice pri kabinetu predsednika Kosova.
- To govori o ukupnom stanju društva na Kosovu. Najviše me boli to što mi, kao ljudi koji smo deo civilnog društva, a pogotovo civilno društvo srpske zajednice, nije izašlo u javnost da makar to osudi. Mislim da nedostaje zrelost u svemu tome. Nije dovoljno baviti se samo pisanjem projekata i promocijom nečega. Uloga civilnog društva, bar kako na zapadu funkcioniše, jeste osuda svakog nasilja i spremnost da podignete glas ne samo za takav jedan događaj, već za svaki drugi događaj koji se dešava. Da budete spremni, da budete kao cveno svetlo na semaforu koje zaustavlja saobraćaj - kazao je Salijević gostujući u emisiji "Slobodno srpski".
On je istakao da se za 10 godina od kako je Kosovo proglasilo nezavisnost problemi zajednica ostali isti, dodajući da neće biti istinskih promena i pomirenja dok "ne pogledamo jedni druge u oči". Govoreći o položaju Roma na Kosovu Salijević je kazao da je ta zajednica u jako teškom položaju i jedna od najdiskriminisanijih na Kosovu.
- Najveći problemi Roma na Kosovu su nezaposlenost, obrazovanje i infrastruktura, što su tri povezane stvari. Redosled je takav iz prostog razloga jer tek ako roditelj radi on je u mogućnosti da ekonomski ojača i podrži svoju porodicu. Ukoliko imate infrastrukturu u mahalama to dete neće ići prljavih pantalona ili prljavih patika ili cipela u školu, nego će ići čistiji, uredniji. To su tri jako važne stvari na koje moraju lokalne samouprave da obrate pažnju - kazao je dodajući da romska zajednica stalno pokušava da ukaže na goruće probleme.
- Lokalna vlast mora da shvati da Romi nisu dobri samo za metlu. Postoji ta predrasuda, što je inače diskriminacija, kada govore često da nema obrazovanih Roma. Na sreću svakako ima obrazovanih Roma, imamo Rome koji studiraju, imamo Rome koji završavaju srednje škole, znači postoji pozitivan pomak, ali lokalne samouprave moraju da imaju ideju, da nas vide kao građane prvog reda i da zajednički rešavamo probleme, a ne kao građane drugog reda.
Kao negativan primer odnosa lokalnih samouprava prema Romima, Salijević je naveo opštine Gračanica i Severna Mitrovica. Ni u jednoj ni u drugoj nema nijednog zaposlenog Roma u opštinskoj administraciji.