Arče pare, otrova sve više
Ministarstvo za zaštitu životne sredine je od eko-taksi u državnu kasu prošle godine uplatilo 10,2 milijardi dinara (85 miliona evra), ali samo polovina tih sredstava završi u zelenom fondu. Ovaj podatak, koji je potvrdio i ministar za životnu sredinu Goran Trivan, posebno bode oči nakon sve češćeg otkrivanja ilegalnog otrovnog otpada lagerovanog po raznim lokacijama širom Srbije.
I dok resorni ministar smatra da sav novac dobijen od eko-taksi treba da bude iskorišćen za zaštitu životne sredine, javnost ostaje uskraćena za informaciju kome je i čemu Ministarstvo finansije koji "kroji" državnu kasu namenilo razliku novca dobijenog od zelene takse.
Pročitajte još:
* U Novom Sadu pronađeno više od 1.000 tona opasnog otpada
* Zastrašujuće otkriće diglo javnost na noge: Truju i zemlju i vodu!
U Udruženju reciklera Srbije navode da je država poslednjih osam godina naplatila blizu 49,2 milijardi dinara, dok je za tretman 400.000 tona opasnog otpada isplaćeno samo 12,5 milijardi dinara.
- Novac mora da se troši na tretman otpada ili ćemo se i dalje suočavati sa hiljadama tona skrivenog opasnog otpada, kao što je bio slučaj u Novom Sadu, Obrenovcu ili Apatinu - upozoravaju u Udruženju reciklera.
Oni podsećaju da je opasan otpad toksičan, kancerogen, vrlo često nevidljiv, a može da izazove zagađenje apokaliptičih razmera, s posledicama na zdravlje naše dece, njihove dece i čitavih generacija. Kako je poslednjih nedelja sve učestalije otkrivanje ilegalnih deponija otrovnog otpada, građani u Srbiji su sve više zabrinuti za svoje zdravlje i sredinu gde žive i gde im stasavaju deca.
Po običaju, posle prve medijske pažnje nakon otkrivanja otpada, odgovori na brojna pitanja izostaju. Tako je javnost i dalje uskraćena za informaciju da li je reč o o domaćem ili uvezenom otpadu i kako na kraju završe krivci - da li samo nekom minornom finansijskom kaznom dok nastavljaju da zbog zarade truju okruženje i narod?
Pogon u Svilajncu?
Nijedna opština u Srbiji ne želi da se na njenoj teritoriji izgradi pogon za preradu opasnog otpada, žale se u nadležnom ministarstvu. Ministar Trivan pominje Svilajnac kao moguću lokaciju.
- Na osnovu urađenih ispitivanja i procene naših stručnjaka, koji rame uz rame stoje sa svetskim, možda bi moglo da se razgovara o tome da postojeća termoelektrana Morava kod Svilajnca postane mesto gde bi se radio fizičko-hemijski tretman opasnog otpada - rekao je Trivan.
Prema njegovim rečima, to je projekat Elektroprivrede Srbije jer se Morava polako gasi, a lokacija na kojoj se nalazi je odlična za ovaj posao.