Han: Odnos prema Kosovu obavezujuće i trajno normalizovati
Evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han je, u intervjuu bečkom dnevniku "Kurir", da je 2025. godina okvirni datum za prijem novih članica, a da Srbija može da ga postigne samo ako brzo sprovede odlučujuće reformske korake i odnos prema Kosovu obavezujuće i trajno normalizuje.
- Kao i svi drugi kandidati za prijem u EU i Srbija mora da se skoncentriše na tri prioriteta - jačanje demokratije i pravne države, ekonomske i reforme tržišta rada, kao i regionalno pomirenje sa susedima - poručio je Han.
Rekao je da je u svim tim oblastima poslednjih godina bilo napretka, ali da su sada potrebni "pravi prodori".
Na pitanje da li Srbija čini dovoljno protiv korupcije, Han je ukazao da je i u toj oblasti već dosta toga učinjeno, ali i dalje daleko od dovoljnog.
- Samo opipljivi rezultati se računaju, na svim nivoima administracije. To je u interesu samih građana i Srbije kao mesta za investicije - uveren je on.
Upitan koliko novca Srbija dobija od EU za period od 2014.do 2020. Han je objasnio da je aktuelno za taj period predviđena pristupna pomoć u visini od 1,5 milijardi evra, pre svega za sektore demokratizacije, vladavine prava i ljudskih prava, privredu i inovacije, zaštitu životne sredine i infrastrukture, obrazovanje i zapošljavanje.
- Ta pomoć EU je investicija u bezbednost Evrope i našeg blagostanja. Ona pomaže u dalekosežnoj evropeizaciji zemlje - naglasio je on.
Što se vremenskog okvira tiče koji je Evropska komisija saopštila, Han je kazao da 2025. godina nije "fiksni datum", već simbolični, koji treba da motiviše region.
- Čak i za Srbiju bi to bilo veoma ambiciozno, ali teoretski moguće. Međutim samo ako brzo budu sprovedene odlučujuće reforme i odnos sa Kosovom obavezujuće i trajno normalizovan. U procesu proširenja nema blako čeka ili prečica, računaju se samo individualni reformski rezultati. Kvalitet je ispred brzine - podvukao je on.
Komesar Han je istakao da je Srbija istorijsko-politički, kao i ekonomski centralni akter u regionu, i napredak Beogarda u pravcu EU imao bi stabilizujuće, pozitivno dejstvo na susede.
- Međutim kao što sam rekao, bitni su individualni napretci. Proširenje EU je regata, ne konvoj - zaključio je on.