Španija ne da Kosovu u Evropu
Uoči usvajanja Strategije proširenja EU na zemlje zapadnog Balkana, Španija se oštro suprotstavila uključivanju Kosova u bilo koji proces koji ostavlja utisak da se Kosovo tretira kao država!
U "non pejperu" Španija se suprotstavlja upotrebi termina NjB6, odnosno skraćenici koja označava šest zemalja zapadnog Balkana, ističući da "Kosovo nije deo procesa proširenja".
U Madridu smatraju da je neophodno napraviti jasnu razliku između procesa proširenja EU i procedura i strategija za zapadni Balkan koji je deo zajedničke spoljne i bezbednosne politike.
- Neophodno je da se napravi jasna podela između procesa proširenja koji ima svoj kalendar, proceduru i ciljeve i političke strategije za zapadni Balkan koja je deo zajedničke spoljne politike - navodi se u "non-pejperu" Madrida.
Nova praksa
Nova strategija Evropske unije za zapadni Balkan mora biti potpuno jasna i konkretna, poruka je konferencije Komsult u Beču. Hedvig Morvai iz Evropskog fonda za Balkan se nada da će strategija EU doneti novu svest i praksu, a kosovska ministarka za evropske integracije Durata Hodža napomenula je da jezik strategije mora biti jasan i potpuno konkretan.
U pismu se traži da se nastavi posao sa kosovskim vlastima (Kosovo se pominje sa fusnotom) kako bi Priština učinila realan napredak u postizanju standarda i ciljeva obuhvaćenih okvirom SSP-a.
Sugeriše se i nastavak dijaloga između Beograda i Prištine i ističe da proširenje ne treba posmatrati kao direktno sredstvo za rešavanje političkih problema na Balkanu.
- U slučaju ovog regiona, politička logika proširenja ne bi trebalo da se deformiše usled taktičkih razmatranja koja bi se mogla pokazati kontraproduktivnim na duži period - sugeriše se u pismu.
Aleksandra Janković iz Centra za spoljnu politiku ističe za "Vesti" da je strategija proširenja posle dužeg vremena vratila EU na aktivnu poziciju u regionu zapadnog Balkana.
- Samo jasan reformski kurs sa dostižnim ciljevima može evropske integracije održati atraktivnim za zemlje regiona. Strategija je nastala kao proizvod obostrane svesti da je bez ekonomske perspektive nemoguće održati trajan mir i stabilnost u regionu. Uvažavajući krizu kojom je špansko društvo zahvaćeno, ipak verujem da će ključne države članice EU brzo naći modus koji će omogućiti da se zapadni Balkan zadrži na pozitivnoj agendi proširenja. Za Srbiju je važno da ima jasan vremenski okvir vezan za proces evropskih integracija jer bez strategije proširenja i Srbija ostaje bez jasnog cilja - kaže Aleksandra Janković.